WordPress

WordPress 5.4

WordPress 5.4 Update Özellikler

WordPress 5.4 Güncellemesi Geldi

WordPress dün içinde bir çok özellik barındıran 5.4 güncellemesini yayınladı. Hemen tüm WordPress sevenleri heyecanlandıran 5.4 güncellemesindeki yenilikleri anlatmaya başlayalım.

WordPress 5.4 update

wp-5-4-update-blok-editor-new-features5.4 versiyon güncellemesini yayınladı. Her zaman olduğu gibi yine en çok değişiklik en fazla özellik eklenen bölüm WordPress’in Gutenberg blok editörü. Her geçen gün biraz daha WP Page Builder‘e dönüşen her güncelleme ile daha da güçlenen blok editör yakında tek başına WP Bakery ve Elementor gibi wp sayfa oluşturuculara kafa tutacak düzeye gelebilir. 

WordPress 5.4 Blok Editör update

WP 5.4 adeta blok editörün güncellenmesi üzerine kurgulanmış. Blok editörler ve arka plan renk değiştirme, sosyal medya ikonları ve tiktok videoları embed etme, wordpress öne çıkan resmi bilgisayarınızdan sürükle-bırak ile seçme gibi bir çok yeni özellik ile geliyor.

WP Blok Editör 5.4 ile daha hızlı

blok-editor-hizWP 5.4 Blok editör güncellemesi ile hız konusunda oldukça iyileştirilmiş.

WordPress % 14 daha hızlı yükleme,% 51 daha hızlı yazma geliştirmesi yaptığını söylüyor.

WP 5.4 Güncellemesinde Hangi Yenilikler Var

1.Sosyal Medya İkonları

En önemli yeniliklerden biri blog editör içerisinde yeni bir blok eklerken direk sosyal medya ikonların gömülebilmesi. WP Bakery veya Elementor kullananların aşina olduğu bu özellik artık WordPress 5.4 blok editöründe de var. sosyal-medya-icons

2.Sürükle/Bırak Öne Çıkan Resim Belirleme

Artık WP Blok editöründe bilgisayarınızdaki resmi direk sürükle-bırak ile öne çıkan resim olarak belirleyebileceksiniz.

drop-img-wp

3. Alıntı Metin Rengi Değiştirme

WordPress blockquote yani alıntılar içinde metin rengi değiştirme wordpress forumlarında blok editöre gelmesi en çok istenen özelliklerden biriydi. Artık alıntı içinde seçtiğiniz bir bölümün rengini değiştirebiliyorsunuz.

Konu ile ilgili:  Themeforest tema seçimi - A'dan Z'ye rehber

textcolor

Bu özellik en popüler sayfa oluşturucularda bile yok. Bu açıdan wp blok editör her geçen gün inanılmaz bir şekilde gelişiyor.

4. Tiktok video embed

Artık tiktok ta hoşunuza giden videolarınızı WordPress sitenize direk gömebileceksiniz. Böylece daha etkileşimli interaktif blog sitesi kurabilirsiniz.

tiktokembed

5. Son Yazılarda Öne Çıkan Resimleri Gösterme

Artık blok editörde son yazıları eklerken öne çıkan resimleri de gösterebileceksiniz. Hizalama özet veya tüm yazıyı gösterme, thumbnail gibi küçük ön izleme resim ayarlarını da yapabileceksiniz.

wp-update-5-4-new-features

6. Mobilde Blok Editör Üst Ekrana Yapışıyor

blok-editor

WordPress resmi sayfasında güncelleme ile ilgili açıklamayı bulabilirsiniz. Siz WordPress 5.4 güncellemesini nasıl buldunuz?

WordPress Core Geliştiriciler

worpdress-core-team-1

worpdress-core-team-2

worpdress-core-team-3

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu