Take a fresh look at your lifestyle.

Tv, geleneksel medya ve internet rekabeti2 dk okuma süresi

Eski televizyonların yerini kim alacak?

0 129

Televizyonun icadı John Logie Baird, Philo Taylor Farnsworth ile başladı ve gelişmesi hiç durmadı. Kısa sürede insanlık tarihinin en popüler eşyalarından biri oldu. İnsanların eğlenmek, zaman öldürmek ve bilgi almak için en fazla kullandığı ürün oldu. O kadar çok sevildi ki aile bireyleri arasında sohbeti bitirdi. Ancak bu yazımızın konusu değil. Türkiye’de günlük tv izleme saati 330  dakika(5.30 saat) Dünya ülkelerinde ortalama 3-6 saat arasında.

2016 Dünya Ülkelerinde Günlük TV izleme süreleri(dakika) Kaynak: Statista 2016 TV

Gelelim günümüze.İnternet devrimi, laptop, cep telefonu, tablet vb. mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte televizyonlar eski günlerinde değil. Lakin yerini alan cihazlar ona rahmet okutacak cinsten 🙂 bunu başka bir yazımızda konuşuruz. Artık televizyonun ciddi bir rakibi var. Bu rakip OTT dediğimiz TV’lerde veya internete bağlanabilen tüm cihazlarda kullanılabilen multimedya içeriklerinin tümüne deniyor. Netflix, Amazon, HBO, Hulu, Puhu TV ve Youtube TV bunlardan sadece birkaçı. Aynı zamanda bu alan Facebook, Apple, Samsung ve daha birçok şirketin yatırım yaptığı bir mecra. Uzun metrajlı içerikleri yine tv üzerinden tüketiyor olsakta bir süre sonra bu teknolojiler televizyonların yerini alacak gibi görünüyor.

Vakit fukarası olan insanlar izleyecekleri programları isteklerine göre yapacak ve reklam izlemeden içerik içinde reklamları tüketecek.İlk kez geleneksel tv’yi tahtından edebilecek bir rakip çıktı. Artık sadece izleyen bir kitle yok. Aynı zamanda konuşan yorumlayan sosyal medyada popüler olmasını sağlayan ücretsiz reklamını yapan yani içeriğe katkıda bulunan bir kitle var. Dolayısıyla hem geleneksel medyanın hemde televizyonların işi zor. Ayak uydurup bu teknolojilerle birlikte olacaklar veya yerlerini yenilerine bırakacaklar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Konuyla ilgili:  Facebook reklamları eğitimi

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir