İpuçları-Püf NoktalarWordPress

Themeforest tema seçimi – A’dan Z’ye rehber

10 adımda Themeforest tema satın alma

10 yıldır ThemeForest üzerinden tema alıp satıyorum. Sizler için themeforest tema satın alırken yaşadığım tecrübeleri yazdım. Ben gerekli gereksiz bir çok hatalı deneme yanılma satın alması yaptım. Bana tecrübenin yanında maddi olarakta ciddi bir bedeli oldu. Şimdi sizlere edindiğim tecrübeleri liste olarak paylaşıyorum. Umarım faydanıza olur. Daha önce yazdığımız themeforest tema satın alma rehberi yazımıza burdan ulaşabilirsiniz.

1.Themeforest tema satın almadan önce yorumları göz atın

avada-themeforest-satin-alma

Tema yapımcısının açıklamalarına baktınız, demoyu incelediniz hâlâ tema ile ilgili seo, hız, amp, adsense vb. aklınızda sorular kaldıysa tema detayında yorumlar (comments) kısmına göz atın. Arama bölümüne tema ile ilgili ne öğrenmek istiyorsanız yazıp aratın. İnanın tema ile ilgili 10x bilgiye ve know how’a sahip olursunuz.

avada-themeforest-satin-alma-yorumlar

2.Themeforest temanın destek bölümünü inceleyin.

themeforest-teknik-destek

Temayı satın aldıktan sonra en fazla ihtiyaç duyacağınız konulardan biri de destek. Tema ile ilgili çözemediğiniz konuları tema yapımcısının destek sayfasında sorduğunuzda ne kadar sürede cevap veriliyor? Bunları inceleyebilirsiniz. Normalde themeforest tema kurallarında tema sahibi tema satın alan müşterilerin teknik destek sorularına cevap vermek zorunda. Hatta 72 saat ile 7 gün arasında cevap gelmezse refund(iade) talebine açtığımız support ticket (yardım bileti)lerine cevap verilmiyoru işaretleyip kanıtladığınızda themeforest tema üreticisi temayı iade etmek zorunda kalıyor. Bu da aklınızda olsun. Themeforest tema satın alma kurallarına burdan bakıp detaylı inceleyebilirsiniz. Tema teknik desteği 6 ay ile sınırlıdır. 6 ay sonra teknik destek için ayrıca para ödemeniz gerekir. Bu nedenle ekstra masrafa girmemek için temayı satın aldıktan sonra hemen kurun. Ardından tema ile ilgili mümkün olduğunca çok soru ve teknik destek bileti açarak birçok problemi halledebilirsiniz. Tabi satın alırken ekstra para ödeyerek 1 yıllık teknik destek paketi de satın alabilirsiniz. Tema yapımcıları teknik destekleri ya kendi siteleri üzerinden ya da themeforest üyeliğinizle kullanabileceğiniz ticksy.com altyapısıyla vermektedirler.

Konu ile ilgili:  En iyi WordPress Eğitim eklentileri

3.Tema kaç adet satılmış

themeforest-en-cok-satilan-temalar

Her ne kadar yeni çıkan temalar içinde çok iyi temalar olsa da satın alma adedi temanın niteliğini, kalitesini ve geleceğe yönelik projelik bir iş olup olmadığını belirleyen temel faktörlerden biridir. Bu nedenle tema ne kadar çok satılmışsa

uzun süre geliştirileceği,

teknik destek sisteminin iyi çalıştığı,

iade sisteminin olduğu,

ihtiyaçlara cevap verdiği

4.Themeforest Tema güncelleme

themeforest-tema-guncelleme

En çok dikkat etmeniz gereken themeforest temasının düzenli olarak güncellenip güncellenmediği konusudur. WordPress sürekli kendini yenileyen, geliştiricilerinin çok dinamik ve haraketli olduğu bir ekosisteme sahiptir. Bu nedenle web tasarımında %35’ten fazla pazar payına sahiptir. Ortalama internette kurulan her 10 siteden 4’ü WordPress’tir. WordPress düzenli olarak yıl içinde bir kaç tane güncelleme yapmaktadır. Yine en çok satan pluginler 1 yıl içinden birden fazla update yapıyorlar. Aylarca güncellenmeyen temalara dikkat etmenizde fayda  var. Ortalama her 1-2 ayda bir güvenilir ve en çok satan WordPress temaları güncelleme yayınlar. Bazen aşağıda örnekte olduğu gibi popüler wordpress temaları aynı ay içinde birden fazla güncelleme yayınlayabilirler.

wp-tema-guncelleme

5.Themeforest temanın iade prosüdürleri

themeforest-tema-kurulumu

Themeforest tema yapımcısının iade süreçlerine yaklaşımı da tema satın alırken değerlendirilmesi gereken konulardan. Bazı tema yapımcıları themeforest haber teması newspaper, wordpress ajans teması avada gibi tema üreticileri mazaretinize bakmaksızın temayı beğenmediğinizde veya kullanamadığınızda temayı geri iade ediyorlar. Bazıları da ne yaparsanız yapın kesinlikle tema iadesi yapmıyorlar. Ancak themeforest refund kullarını iyi bilip problemin temada olduğunu kanıtlayabilirseniz iade yapılıyor. Themeforest tema iade etme ile ilgili püf noktaları bir başka yazıda anlatacağım. Tabi ki burada keyfi iadeler değil gerçekten tema ile ilgili problemleri konularda themeforest temayı nasıl iade edebileceğinizin yöntemlerini anlatacağız. İade ile ilgili sorunlarınızı ve anlaşmazlıklarınızı Themeforest’ın çatı şirketi envato’ya bu linkten iletebilirsiniz. Siz de themeforest ta tema satın alma ile ilgili tecrübelerinizi yorum kısmında yazarak yeni themeforest temaları satın alacak olanlara yardımcı olabilirsiniz.

Konu ile ilgili:  Themeforest tema satın alma rehberi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu