Dijital PazarlamaSEO

SEO nedir SEM nedir SEM-SEO farkları

SEO ve SEM arasındaki Farklar

Search Engine Optimization(SEO) ve Search Engine Marketing(SEM) Farklılıkları

SEO – Organik/Doğaldır

Organik yani doğaldır. Arama motorları sonuçlarına sitenizin optimizasyonlarını yaparak kendiliğinden girersiniz. Ücretli reklam verseniz dahi mutlaka sitenizde SEO yapmalısınız.

SEM – Ücretlidir.

Ücretlidir. Arama motoru sonuçlarına girmek için ücret ödersiniz. Ücret ödedikçe üst sıralarda yer alırsınız. Araçlar yardımıyla ödeyeceğiniz reklam ücretlerini minimize edebilirsiniz.

SEO – Kalıcıdır

Kalıcıdır. Kısa süreli değildir. SEO’da seo araçları kullanır, raporları kullanır, kullanıcı odaklı çalışırsanız çok büyük hata yapmadığınız müddetçe kalıcı sıralama elde edersiniz. Sıralamadan kısa sürede kaybolmazsınız.

SEM – Geçicidir

Geçicidir. Ücret ödediğiniz müddetçe sıralamalarda kalırsınız. Ücret ödedikçe üst sıralarda yer alırsınız. Bütçe ayırmadığınız zaman sıralamalardan yok olursunuz. Bu nedenle genelde kampanya, indirim ve özel günlerde kullanılır.

 

SEO – Etkileri Uzun Sürelidir

Etkileri hemen görülmez. Arama matorları sonuçlarında yer almanız uzun sürebilir. Ancak doğru bir şekilde SEO yaparsanız uzun süre çıktığınız arama sonuçlarında kalırsınız. Bu nedenle arama sonuçlarına hemen çıkmasanız da kalıcılık açısından SEO her zaman daha faydalıdır.

SEM – Etkileri Hemen Görülür 

Etkileri hemen görülür. Acil ihtiyaç ve çözümler için kullanılır. Bu sayede anında arama sonuçlarında ön sırada çıkarsınız. Kampanya başlangıç ve bitiş tarihleri belli olan satışlarınız için acil taleplerinize cevap verir. İndirim ve kampanya dönemlerinde en çok kullanılan marketing türlerinden biridir.

SEO – Müşteri Sadakati/Marka Bilinirliği

Müşteri sadakatı oluşturur. Marka bilinirliği ve akılda kalıcılığı için en iyi yöntemlerden biridir. Ayrıca sadık müşteri kitleleri oluşturmak için en etkili dijital pazarlama yöntemidir.

SEM – Satış Odaklı

Tamamen satış odaklıdır. Ürün satışına fokuslanmıştır. Tüm operasyon ürün satışı üzerine kurgulanmıştır. Bu nedenle kısa süreli satış kampanyalarının olmazsa olmaz pazarlama yöntemidir.

SEO ve SEM Ortak Yönleri

Her ikisinin ortak yönleri de vardır. Geri dönüşümleri anlama ve raporlama her ikisinde de mutlaka olması gereken özelliktir. Her ikisinde de mutlaka belli bir dijital pazarlama stratejisi izlenir. Rastgele sıradan ve plansız çalışmalar yapmak sadece günü kurtarır. SEO ve SEM ile ilgili farklı ve ortak yönleriyle ilgili şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar. Sizlerin eklemek istediği olursa yorum kısmında yazarsanız listeyi güncelleriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı