GirişimlerWebmaster

R10.net’te geçen 12 yılın hikayesi

R10.net 15 yaşında

R10.net nedir?

R10.net webmaster forumudur. 2005 yılında yayın hayatına başlayan r10.net internette web sitesi tasarımı yapmak isteyen webmasterların mutlaka uğradığı sitelerden. Başlangıçta örümcek sevenler forumu olarak kurulan r10.net Coşkun Çetin tarafından 2018 yılında satın alınmıştı.

R10.net

Kurucu-Sahibi:  Coşkun Çetin
Kuruluş Tarihi: 2005
Altyapı: Vbulletin
Hosting: Radore
Mobil Uygulama: Tapatalk
Alexa: 153
Logo: r10-net-nedir

Foruma Eylül 2008’de üye olmuştum. O günden bugüne forumların sayısı ve popülerliği azalsa da düzenli olarak takip ettiğim forumlardan biri. Bu nedenle geçen 12 yılda yaşadıklarımdan derleyerek R10.net ile ilgili bir kaç satır yazdım. Umarım beğenirsiniz.

R10.net Google Webmaster Forumu 15 Yaşında

Tarih 15 Eylül 2008. Yağmurlu bir Eylül akşamı.  Facebook’un henüz ülkemizde bu kadar tahakkümünün olmadığı insanların instagram, facebook, youtube, twitter dışında vakit geçirdiği forumlar çağının son yılları. 2005’te başladığımız wordpress macerasında çaylaklıktan bir joomla’ya bir wordpress’e bir smf ye bir vbulletin’e atladığımız seneler.  2006’dan beri üye olmak için uğraştığımız R10’net üyeliği işte böyle bir Eylül günü başladı. Webmaster denildiğinde ilk akla gelen forum oldu her zaman. Ondan sonra birçok forum,  internetten iş yaptırma sitesi açılsa da üzerine gül koklayamadığımız yegane ortamlardan biri oldu. Ne zaman sitemizde bir sorunla karşılaşsak, sitemiz açılmasa, bembeyaz karlara bürünse, errorlar havada uçuşsa, aklımıza iyi bir fikir gelse hep ona danıştık. Bazen google amca üzerinden bazen direk arama bölümünden.

O dönemde başımız ne zaman sıkışsa iş kovaladığımız ticaret teknemiz. Şimdi artık büyük bir gemi oldu. Bizimle birlikte o da büyüdü. Bizimle birlikte o da öğrendi. Ne fırtınalı günler atlattı. Ddos saldırılarından, database in çektiğini kimse çekmedi. Kimi zaman serzenişler bazen şikayetler ve günün sonunda mutluluk ve memnuniyetler. Hüzünden, sevince, başarıdan, mutluluğa her türlü duyguyu yaşabileceğiniz bir forum ortamı. Zamanla kurulan dostluklar, yaşanan acı tatlı tecrübeler, yeni üye olanlar, uzaklaştırılanlar, davetiye aldı mı düğün davetiyesi gibi sevinenler neler neler.

Konu ile ilgili:  Satılık dijital domain

Bir Itrader’ın verdiği mutluluğu çok az çikolata verir mesela 🙂 Hele bir de davetiye aldıysan yeni bir üniversiteye kabul edilmişçesine heyecanla girersin kapıdan içeri. R10’da başlayıp biten web tasarımı, seo, logo tasarımı, içerik yazma (eskiden forumda makaleydi onun adı 🙂 ufak-tefek kodlama işlerinden projelik yazılımlara kadar vesile olduğu sayısız e-ticaret işi. Türkiye’de hâlâ önemli bir webmaster bilgi kaynağı ve soru-cevap forumudur. Bir çok insanın bilgi sahibi olup yetişmesine, para kazanmasına vesile olmuştur. Mağduriyetler, yaşanan olumsuzluklar R10 kurumsallaştıkça, forumdaki ticaret resmiyet kazandıkça ve forumu kullananlar bilinçlendikçe azalacaktır. İyisiyle, kötüsüyle, sevabıyla, günahıyla dolu dolu 15 yıl. Daha nice 15 yıllara…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu