İnternetTeknoloji

Online iletişim ve sohbet sitelerinin tarihi

Online sohbet programları

En iyi chat siteleri

Mirc programı ile sohbet ettiğimiz günlerin üzerinden seneler geçti. Ardından Msn’de sohbet furyası başladı. Öyle msn nickleri, kullanıcı adları, sohbetleri gördük ki sonradan kendimiz de güldük geçtik.

msn-sohbet-ekran

Msn bir neslin amansızca kullandığı sohbet ve mesajlaşma programıydı. Görüntülü konuşma, profil resmi koyma, dosya paylaşma gibi özellikleriyle aklımızı başımızdan alan efsane programdı. Kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra dönmeye başlayan ve giriş yaptığınızda hepimizi keyiflendiren sesler hala kulağımızda. Aşağıdan dinleyerek nostalji yapabilirsiniz.

msn-messengerSevenlerin ard arda oturum açıp ekranın sağ tarafını kaplayarak birbirine trip attığı başka bir program yoktur sanırım. Sürekli gönderilen titreşimler, profil resmini gördüğümüz anda hissettiğimiz duygular, webcam ile yaşadığımız maceralar, dinlediğimiz mp3leri eşe dosta göstermeler, msn adına yazdığımız tuhaf şeyler kimler online/offline diyerek tükettiğimiz saatler.

Forumlarda sohbet facebook, messenger, whatsapp derken sohbet etmenin anonimliği kalmadı. Artık herkes kendi adı-soyadı ile sosyal mecralarda yer alıyor. Halbuki o zamanlarda durum çok farklıydı. Sosyal ağların olmadığı online ziyaretçinin mumla arandığı dönemde  Khaled Mardam Mirc efsanesini çıkardı ortaya. lol, slm, mrb, nbr, asl, m, f, u gibi kısaltmaların havada uçuştuğu dönemlerdi.

Ücretsiz sohbet siteleri

Hayatında hiç bilgisayar görmemiş birinin bile ilk kez kullanırken hiç zorluk çekmeden öğrendiği efsane programın adıdır MIRC. Bu nedenle sohbet sitelerine girdiğinde ziyaretçilere basit ve kolay bir şekilde chat yapmasını imkanı sağlıyor. İnsanoğluna sadece yazarak değil imla, smile kullanarak ta anlaşabildiğini gösteren platformdur. Bu nedenle emojilerin de atası diyebiliriz. Zaten o dönemin bilgisayarlarında çok ta bir şey yoktu. Kocaman bir kasa, tüplü monitör, klave, topaçlı mouse, windows 98 ve mirc 🙂

mirc-sohbet

Bedava sohbet odaları

Kulaktan kulağa yayılan sohbet odaları ve ücretsiz sohbet siteleri günümüzde de kullanılmaktadır. Sayıları azalsa da ilk ortaya çıktığı günden bugüne kadar açık olan siteler var. Bunlardan bazıları şirket haline gelmiş kendi server ve altyapı hizmetleriyle faaliyet gösteriyor.

Konu ile ilgili:  İhtiyacınıza uygun 2.el laptop satın alma

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sohbet sitelerinin tanıtımı gerçekten güzel olmuş emeğine sağlık kardeşim. Geçmişte internet nedir, bir alan adı yada web sitesi nedir bilen çok azdı. 2002 yılında bu biraz daha hızlanmaya başladı ve 2005 de zirveye çıktı. Ozamanlar irc sunucuları olsun gerekse msn ve skype olsun efsane olan bir iletişim aracı idi. Günümüzde herkesin cebinde neti ve akıllı telefonu olunca ve buna sosyal platformlarıda eklersek sohbet odalarının asla vazgeçilmez bir portal olduğunu anlamış oluruz. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu