Blog

Multi blog ve birden fazla blog açmak

Kişisel Blog, Genel Blog, Multi Blog

Yeni bir blog yazmaya başlamak

Boş kaldığınızda aklınıza yeni içerik fikirleri mi geliyor? Hemen o fikirle ilgili domainleri mi almak istiyorsunuz? Yalnız değilsiniz aynı dertten muzdarip bir çok girişimci var 🙂

Blog yazarları ya da blog tasarımcıları olarak en sık yaptığımız hata gücümüzü bölmek ve farklı konularda blog siteleri açmak. Eğer teknoloji ile ilgili bir siteniz varsa otomobillerle ilgili yeni baştan bir blog açmanıza gerek yok. Her yeni blog size ekstra iş ekstra mesai ve masraf yükler.

Yeni bir blog açmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Bir insanın ortalama istikrarlı olarak yazı yazabileceği blog sayısı bellidir. Çalıştığınız işin mesai saatlerini de göz önüne alarak blogunuza haftada 2 yazı yazacağınızı düşünürsek her yazı için 3 saat ayırsanız (ki bu süre kaliteli içerik için ayrılması gereken ortalama süredir) toplamda çalışma saatleriniz dışında ekstra 6 saat ayırmanız gerekmekte. Aile, eğlence, yemek, dinlenme ve rutinleri düşündüğümüzde günlük iki saat yazmış olsanız 3 gününüz doluyor.

Eğer bir blog daha açacak olursanız aynı performansı o blogda da göstermek isteseniz 6 gününüzü tamamen doldurmuş oluyorsunuz. Elbette bu süreler ortalama ve tahmini verilen süreler. En uygun içerik uzunluğu ile ilgili yapılan bir araştırmada 100 milyon makale ile yapılmış araştırmada en çok okunan ve etkileşime giren makalelerin ortalama uzunluğu 2.400 ile 3.000 kelime arasındaymış. Bu uzunlukta bir yazıyı yazabilmek için gereken ortalama zamanı varın siz tahmin edin.

Bir blog daha açmak bölünmek demektir. Yeni bir çocuğun doğması gibidir. Hem yeni açtığınız bloga hemde hali hazırda düzenli içerik yayınladığınız blogunuza daha az zaman ayırmak demektir. Domain bulma, hosting, tasarım, seo, pazarlama ve diğer hazırlıklar cabası. Hepsinden önemlisi, blogları anlamlı ve değerli kılan içeriğe daha az zaman ayırmak demektir. İçerikler, Bill Gates’in 1996’da söylediği Content is king, içerik kraldır sözünden bugüne blogların varoluş sebebi halini almıştır.

Konu ile ilgili:  Bloggerlar nerede çalışabilir

Ne zaman yeni bir blog açmalı?

  • Mevcut blogunuzda yer alan konulardan tamamen farklı bir kategoride içerik yayınlayacaksanız.
  • Sadece niş bir konu buldunuz o konu hakkında blog yazacaksanız.

Eğer daha çok gelir kazanmak için daha fazla blog açıyorsanız mevcut blogunuz ile de bunu yapabilirsiniz. Örneğin şöyle düşünün;

  • A kişisinin 10 blogu var her biri günde 1 tl kazanıyor diyelim.
  • B kişisinin 1 blogu günde 3 tl kazanıyor diyelim.

5 yıl sonra: A kişisinin 10 blogu her biri günde 10 tl verebilir. (ortalama) B kişisinin 1 blogu, ise kendisine 1 maaş, farklı gelir kaynakları oluşturabileceği danışmanlık işi, uzmanlık seviyesine geldiği yeni bir meslek ve yazdığı yazılardan ortaya çıkarabileceği bir kitap verebilir. Profesyonel blogger Darren Rowse buna en iyi örneklerden biridir. Problogger.net (daha sonra .com’unu satın aldı ve .com olarak güncelledi.) in kurucusu profesyonel blog ve kitap yazarı. Binlerce yeni blog ve iş fikrinin ortaya çıkmasına vesile olmuş bir girişimci. Blog marketing konusunda uzman. Konuşmacı ve danışman. Onun yeni site açacaklara bir tavsiyesi var:

Darren-Rowse-ProBlogger

Aklınıza gelen fikirlerden birini seçin ve yalnızca tek seferde 1 tanesini kurun. Blog konseptinizi oluşturun. En iyi temanızı seçin. Tek bir şeye odaklanın ve konsantre olun: İçerik. Sitenizi doğru anahtar kelimelerle optimize edin. Düzenli olarak güncelleyin. Blogunuzu tanıtın, markanızı oluşturun. Belli bir zaman sonra ne zaman ki blogunuz çok iyi bir trafik elde ediyor ve hatrı sayılır gelir elde ediyor o zaman yeni başka bir site oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlk sitenin trafik gücünü yeni sitenizle de paylaşabilirsiniz. Darren Rowse – Problogger.com

Kişisel blog, genel blog ya da diğerleri. Hangi blog türünü açarsanız açın ancak önceliğiniz 1 site olsun. Aksi halde bloglar arasında kaybolursunuz. Daha da önemlisi bir süre sonra en büyük sermayeniz yazma isteği ve hevesiniz yok olabilir. Evliyseniz çocuklarınızın büyüdüğüne şahit olmak sevdiklerinize daha çok vakit ayırmak aynı zamanda internette varlığınızı devam ettirmek için tavsiyelerimiz bunlar. Sizin de bu konuda söylemek istediğiniz varsa yorum kısmında yazarsanız memnun oluruz.

Konu ile ilgili:  Blog sitesi nedir? blog yazarı olmak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu