Webhoca
Webhoca.com

Kalem mi klavye mi? Kitap mı e-kitap mı?

Kalem mi klavye mi? Kitap mı e-kitap mı?

Kalem tarih boyunca insanlığın elinden bırakamadığı yegane not alma aracı. İnsanlığın geçmişinden bugüne kalemi en az kullandığımız dönemleri yaşıyoruz.

Sizde arasıra dijital mi analog mu? kalem mi? klavye mi? tartışması yapmışsınızdır. Bir çok teknolojik aletle not tutulabildiği halde ben hala kalem kağıttan vazgeçmem diyenleri duyar gibiyim. Kalemle ilgili bugüne kadar birçok şey yazıldı, söylendi. Kalem kılıçtan keskindir. Alem unutmuş kalem unutmamış. Kalem aklın dilidir. Sadırlara yazılanlar unutulur, satırlara yazılanlar unutulmaz. Söz uçar, yazı kalır. Kalemini kırmak gibi birçok deyim ve vecizelere konu olan kalemin hakkını verebiliyor muyuz?

Klasik mi yeni mi

Not alma programları, uygulamaları ve cihazları ile notlarınızı alabilir an ve an güncelleyebilirsiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla notlar alıp bu notları geliştirebilir, ekleme-çıkarma yapabilirsiniz. Fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Ancak öğrenirken veya yeni bir fikir üretirken kalem kullanmanın dijital yöntemlerden çok daha etkili olduğu bilim adamlarınca kanıtlandı.

Masaüstü bilgisayarlar, laptoplar, tabletler, cep telefonları, akıllı saatler, elektronik cihazlar, mobil not alma uygulamaları ve programları vs. derken neredeyse klavye ile not alanların sayısı kalem tutanların sayısını geçti. Bu her ne kadar kalemin önemini azaltmasa da yeni nesiller için üzücü bir tercih. Bu konuya farkındalık oluşmasını sağlayan ve kendine has üslubuyla konuyu çok güzel anlatan Barış Özcan abimizin “Kalem klavyeden keskindir” hikayesini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

 

Hangisini kullanırsanız kullanın ancak öncelikleriniz farklı olmalı bence. Tabi ki günlük listeler, iş planları, yapılacaklar vb. işler için  evernote, onenote, notepad, any.do, to-do list  kullanacağız. Ancak ders çalışırken, kitap okurken, yeni fikirler üretirken kalem kullanmalı diye düşünüyorum. Aslında bu kıyaslama kitap ile e-kitap arasında da var. Ancak uzaya da çıksak ben yine de kitabın kokusundan, kalemi elimde döndürmekten vazgeçemem. Aşağıdaki efsanelerden hangilerini kullandınız bilmiyorum ancak hepsinin bizde farklı bir yeri ve hikayesi vardır.

Konuyla ilgili:  En iyi içerik nasıl hazırlanır?
kalem-klavye-hangisi
En eski not alma araçları: Kalemler

 

 

 

 

 

 

 

Kalemle not alırken duyduğumuz hazzı hiç bir cihazda alamayız. Hiç bir teknolojik cihazda kağıtta özgür olduğumuz kadar özgür olamayız diye düşünüyorum. Sizde kalem mi klavye mi? veya kitap mı e-kitap mı tartışmasına katılmak istiyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend