Blog

İnternette blog yazabileceğiniz yerler

Hangi blog altyapısı

İnternette blog yazabileceğiniz yerler

Blog altyapısı hangisini tercih etmeli?

İnternette blog yazabileceğiniz çok farklı araçlar var. Bunlardan bazıları ücretli bazılarıysa ücretsizdir. Blog sitesi açabileceğiniz blog yazma araçlarını listeledik.

2 tür blog açma yöntemi vardır. 

  1. Alanadı ve hosting[barındırma] hizmeti başkasına ait: Alan adına yıllık ücret ödeyip satın almadan, internette barındırma, hosting kiralama işine girmeden, kodlama bilgisine gerek olmadan ücretsiz bir şekilde e-mail adresinizle kayıt olup hemen blog yazmaya başlayabileceğiniz siteler. Google Blogger, Wordpress, Tumblr linklere tıklayıp e-mail adresinizle üye olup alan adınızı belirledikten sonra blog yazmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolaydır. Hiçbir kodlama bilginiz olmasına gerek yoktur. Bu hizmetlerde alan adınızın sonunda siteadi.blogger.com siteadi.wordpress.com siteadi.tumblr.com gibi uzantılar olacaktır. Üçündede eğer isterseniz hosting[barınma] hizmetini kendiniz kiralayarak alanadını satın alarak www.siteadi.com olarakta kullanabilirsiniz.
  2. Alanadı ve hosting[barındırma] hizmeti size ait: İsimtescil, Godady gibi alanadı firmalarından yıllık ücret karşılığı www.siteadi.com şeklinde alanadı satın alırsınız. Ardından barındırma[hosting] hizmeti veren Turhost vb firmalardan yıllık ücret karşılığı barındırma hizmeti alarak blog açabilirsiniz. Blog açarken kullanabileceğiniz platformaları aşağıda listeledik.

 

wordpress-blog

Wordpress

Dünyada en çok kullanılan blog yönetim platformudur. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan çok kolay birşekilde kurulumunu yaparak blog yazmaya başlayabilirsiniz.

tumblr-blog

Tumblr

Blog dünyasına sonradan giren ancak gençler arasında en çok tutulan blog yazma araçlarından birisidir.

medium-blog

Medium

Tumblr gibi blog dünyasına sonradan giriş yapmasına rağmen sade arayüzü ve kullanışlı olması sayesinde en çok kullanılan blog araçlarından biri olmuştur.

joomla-blog

Joomla

Sadece blog olarak değil dilediğiniz web sitesini kurabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Wordpress ile birlikte dünyada en çok tercih edilen altyapılardan birisidir.

drupal-blog

Drupal

Wordpress, Blogger, Joomla ve Tumblr’den sonra en popüler içerik yönetim araçlarındandır. Drupal’da blog yazabilmek için diğerlerine göre biraz daha teknik bilgi gerekmektedir.

Konu ile ilgili:  En iyi blogger uzmanları

Squarespace-blog

Squarespace

Birçok ünlü markanın kullandığı bir blog altyapısıdır.

Svbtle-blog
Svbtle

En basit ve en sade blog yazma araçlarından biridir.

ghost-blog

Ghost

Wordpress’e tepki olarak ortaya çıkan blog platformlarından biridir. Kullandığı altyapı teknolojisi sayesinde çok hızlı ve esnek bir yapıya sahiptir.

posthaven-blog

Posthaven

Çok sade ve basit bir blog platformudur.

Silvrback-blog

Silvrback

Yurtdışında çok popüler olan bir başka blog yazma platformudur.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu