İnternette blog yazabileceğiniz yerler

blog-yazma-platformlari-2019-750x430

İnternette blog yazabileceğiniz yerler

İnternette blog yazabileceğiniz çok farklı araçlar var. Bunlardan bazıları ücretli bazılarıysa ücretsizdir. Blog sitesi açabileceğiniz blog yazma araçlarını listeledik.

2 tür blog açma yöntemi vardır. 

  1. Alanadı ve hosting[barındırma] hizmeti başkasına ait: Alan adına yıllık ücret ödeyip satın almadan, internette barındırma, hosting kiralama işine girmeden, kodlama bilgisine gerek olmadan ücretsiz bir şekilde e-mail adresinizle kayıt olup hemen blog yazmaya başlayabileceğiniz siteler. Google Blogger, WordPress, Tumblr linklere tıklayıp e-mail adresinizle üye olup alan adınızı belirledikten sonra blog yazmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolaydır. Hiçbir kodlama bilginiz olmasına gerek yoktur. Bu hizmetlerde alan adınızın sonunda siteadi.blogger.com siteadi.wordpress.com siteadi.tumblr.com gibi uzantılar olacaktır. Üçündede eğer isterseniz hosting[barınma] hizmetini kendiniz kiralayarak alanadını satın alarak www.siteadi.com olarakta kullanabilirsiniz.
  2. Alanadı ve hosting[barındırma] hizmeti size ait: İsimtescil, Godady gibi alanadı firmalarından yıllık ücret karşılığı www.siteadi.com şeklinde alanadı satın alırsınız. Ardından barındırma[hosting] hizmeti veren Turhost vb firmalardan yıllık ücret karşılığı barındırma hizmeti alarak blog açabilirsiniz. Blog açarken kullanabileceğiniz platformaları aşağıda listeledik.

WordPress

Dünyada en çok kullanılan blog yönetim platformudur. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan çok kolay birşekilde kurulumunu yaparak blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Tumblr

Blog dünyasına sonradan giren ancak gençler arasında en çok tutulan blog yazma araçlarından birisidir.

Medium

Tumblr gibi blog dünyasına sonradan giriş yapmasına rağmen sade arayüzü ve kullanışlı olması sayesinde en çok kullanılan blog araçlarından biri olmuştur.

Joomla

Sadece blog olarak değil dilediğiniz web sitesini kurabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ile birlikte dünyada en çok tercih edilen altyapılardan birisidir.

Drupal

WordPress, Blogger, Joomla ve Tumblr’den sonra en popüler içerik yönetim araçlarındandır. Drupal’da blog yazabilmek için diğerlerine göre biraz daha teknik bilgi gerekmektedir.

Squarespace

Birçok ünlü markanın kullandığı bir blog altyapısıdır.

Svbtle

En basit ve en sade blog yazma araçlarından biridir.

Ghost

WordPress’e tepki olarak ortaya çıkan blog platformlarından biridir. Kullandığı altyapı teknolojisi sayesinde çok hızlı ve esnek bir yapıya sahiptir.

Posthaven

Çok sade ve basit bir blog platformudur.

Silvrback

Yurtdışında çok popüler olan bir başka blog yazma platformudur.

 

0 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
en-iyi-seo-icerik-nasil-750x430
Read More

En iyi içerik nasıl hazırlanır?

Bu eğitim Google’ın learndigital.withgoogle.com‘da hazırladığı içerik pazarlama videolarından derlenmiştir. Eğitime başlamadan daha önce hazırladığımız içerik hazırlama araçları listemize göz…
birden-fazla-blog-kisisel-genel-blog-konusu-secme
Read More

Multi blog ve birden fazla blog açmak

İlgi alanımıza göre niş bir konu belirleyip o konuda yazmak mı? Kişisel blog açmak mı? Yoksa jenerik ve kısa bir alan adıyla genel blog açıp her konuda mı yazmak mı? Bu Türkiye'nin eski ve alanında uzman bloggerlarına en çok sorular sorulardan biri. Aynı zamanda popüler webmaster forumlarında ve önde gelen sitelerde hâlâ tartışılmakta. Her şeyin başı özgün olmak. Düzenli olarak yeni içerik üretmek. Lâkin önce ne yapacağımızı nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi bilmemiz gerek.
en-iyi-icerik-nasil-yazilir-750x430
Read More

İyi bir blog yazısı yazmak için öneriler

Artık her yaştan insanın kişisel veya farklı konularda blogu var. Peki iyi bir blog yazısı yazmanın püf noktaları neler? Blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi konuda yazarsak yazalım iyi bir blogger olmanın kuralları var.
girisimcilik-uzerine-denemeler-745x430-745x430
Read More

Girişimcilik üzerine denemeler

Girişimcilik üzerine denemeler Başarıya ulaşmış bunca projesi olan girişimci pîri varken karalamak haddimize değil ancak aflarına sığınarak bu…
iyi-kaliteli-blog-yazilari-yazmak
Read More

Blog yazılarınızı yazarken dikkat etmeniz gereken 5 şey

Blogunuza içerik girerken yazınızın seo uyumlu olmasına dikkat ederiz. Lâkin temelde dikkat etmemiz gereken konuları es geçeriz. Bugün gözümüzün önünde duran ancak blog yazılarımızı yayınlarken dikkatimizden kaçan 5 özellikten bahsedeceğim.