Webhoca
Webhoca.com

İhtiyacınıza uygun 2.el laptop satın alma

2.el notebook satın alma rehberi

2.el laptop satın alma rehberi

Döviz kuru ve bilgisayar fiyatlarının yüksek olması insanları ikinci el laptop pazarına yönlendiriyor. Özellikle uygun fiyat ve yüksek performans, üstün özellik arayanların tercihi 2.el laptoplar oluyor. Peki 2.el notebook satın alırken nelere dikkat edeceğiz?

laptop-satin-alirken-dikkat

İhtiyacınıza uygun notebook satın alma

İnternette sıfır laptop satın alma ve 2.el dizüstü bilgisayar satın alma üzerine yüz binlerce içerik var. Bloglar, forumlar ve youtube da genelde marka fanatiklerinin yorumları satın alacak kişileri yanlış yönlendirmekte. Bu rehberde marka milliyetçiliğini görmeyeceksiniz.

HP ısınır, (kışın ısıtıcıya ihtiyacınız olmaz:) Casperla oyun oynanmaz, Asus menteşesi bozulur, Toshiba ekran gidip gelir, Lenova wi-fi problemi olur, Acer servis sıkıntıdır, Dell kendi kendine ısınır, Apple çok pahalıdır veya Lenovanın, klavyesi iyi Dell/Hp servisi iyi Samsung ekranı iyi Asusun sesi iyi Acerin fiyatı iyi Apple’ın kasası iyi gibi klasik tartışmalara girmeyeceğim.

Dizüstü bilgisayar alırken hangi özelliklere bakmalı

Ya da i3’ler, i5’ler, i7’ler intel işlemciler mi AMD’ler mi, ekran kartları, hard diskler, SSD’ler gibi donanımsal özellik mukayeselerine de dalmayacağız.

Bilgisayarların özelliklerinden anlayanlar ve detay isteyenler için yeterli kaynak internette mevcut. Niyetimiz başlangıç ve orta seviyede olanların kafasını çok fazla karıştırmadan dizüstü bilgisayar satın almasına yardımcı olmak. Hemen başlayalım.

Bilgisayar alırken ihtiyacınız ne?

  • Oyun: Yüksek konfigürasyon ve donanım gerektiren oyunlar oynamak için
  • İnternet: İnternette gezinme, sörf, multi-medya, film, müzik, resim vs. için
  • İş-Tasarım-Yazılım: Grafik tasarım programları, web tasarım ve uygulama geliştirenler, mobil iş istasyonları, serverlar, yazılım ile ilgilenenler için

Laptop satın alacağım hangi modeli tercih etmeli

Kimse yoğurduna ekşi demez. Ufak tefek ısınmalar veya problemler olsa da para verip satın aldığı markaya laf söylemek istemez. Laptop satılan yerlerde doğal olarak satış temsilcileri stratejik satış yapabilir. Ciroya, elinde fazla olana veya primi çok olana yönlendirebilir.  Bu nedenle ilk önce ihtiyacınızı belirleyin, oyun, video, tasarım, internet, iş vs. ardından bütçenizi belirleyin. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun beğendiğiniz modelin donanım özelliklerine notebookcheck sitesinden bakın. Satın alabileceğiniz diğer ürünlerin donanımlarıyla kıyaslayın. Ürün ile ilgili internette kullanıcı yorumlarını inceleyin. Satın alacağınız laptop ile ilgili fikir verecektir. Ardından imkanınız varsa alacağınız modeli elektronik mağazaya gidip canlı canlı görün dokunun.

Konuyla ilgili:  Distribütör-Türkiye Garantili ve İthalatçı Garantisi Nedir?

2.el Notebook satın alırken

İkinci el notebook/dizüstü bilgisayar alırken;

2.el laptop nereden satın almalı

Google’da “2.el laptop” şeklinde arama yaptınız, karşınıza gelen sonuçlarda online sitelerde, mutlaka müşterilerden olumlu yorum alan satıcıları tercih edin.

Anakart – Ekran Kartı vb. ana donanım kontrolleri

Notebookcheck vb. online sitelerden makinanızın anakart ve ekran kartıyla ilgili fiziki durumunu test edebilirsiniz.

Dış kasa kontrolü

Notebook’un elinizdeyse Kırıklar ve kusurlar var mı iyice dış kasayı kontrol edin. Kasa kozmetik olarak nasıl, siliklik, iz, aşınma vs var mı bunlar ikinci el bilgisayarın yıpranıp yıpranmadığı ile ilgili bilgi verir.

Ekran kontrolü

Laptopta en pahalı ve en olmazsa olmaz donanım ekrandır. Bu nedenle ekranı açın, ekran yanması var mı kontrol edin. Ekranı öne, arkaya doğru itin, menteşeleri kontrol edin, haraket ettiriyorken ekran gidip gelmesi, yanıp sönme, morluk, iz vs var mı iyice kontrol etmeyi unutmayın. Online ekran kontrol sitelerinden renk vs durumunu kontrol edebilirsiniz.

Soket-yuva kontrolü

Dizüstü bilgisayarı satın almadan önce laptopta bulunan tüm soketleri, usb yuvalarını, portları tek tek kontrol edin. Çalışıp çalışmadığını teyit edin.

SSD-HDD/Hard Disk Kontrolü

2.el Laptobun en öemli parçalarından biri de ssd/hdd hard disktir. Çalışıp çalışmadığını, fiziksel durumunu online programlar vasıtasıyla check etmeyi unutmayın.

 

dizustu-satinalma-rehberi

Batarya-Şarj Aleti kontrolü

Dell 2.el laptop alırken

Diğer 2.el laptop markalarında nasıldır bilmiyorum. Bilgisi olan yorumlarda yazarsa öğreniriz. İkinci el Dell laptopları satın alırken dell laptobu kapatıyoruz. Açılışta BIOS’a giriyoruz. 2.el Dell laptoplarda f2/f12 diğer 2.el laptop markalarında bios’a nasıl girildiğine bakmak için tüm listeye burdan ulaşabilirsiniz. Ardından karşımıza gelen ayarlarda “System Information” seçeneğine geliyoruz. Burdan “Battery Health” diyoruz. Buraya geldiğinizde eğer karşınızda “Excellent” yazıyorsa batarya durumu mükemmel yani sorun yok demektir. Eğer “Unknown” yazıyorsa dell şarj adaptörünün takılı olup olmadığını araştırın. Yine “Unknown-Easy/Low” yazıyorsa bataryası sıkıntılı demektir. Yine 2.el Dell dizüstü bilgisayar satın alırken “Service Tag” ile tamir görüp görmediğini, hangi parçaların değiştiğini, kalan garanti süresini ve daha birçok bilgiyi alabilirsiniz. Ya da Teknik Destek (Temel) : +90 212 371 9054 Teknik Destek (ProSupport): +90 212 371 9055 numaralardan cihazın servis tag numarası ile ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. Bunu yapmanız sağlıklı 2.el dell laptop satın almanız açısından önemli.

Konuyla ilgili:  Samsung Galaxy Note7 renk tercihi, hangi rengi satın almalı

Laptop satın alırken fiyat araştırma

Satın almadan önce distrübütörlerden, teknoloji mağazalarından, online alışveriş sitelerinden, pazar yerlerinden, fiyat kıyaslama sitelerinden satın alacağınız laptop fiyatlarını öğrenin. Kampanya ve indirimlerden haberdar olun. Son olarak servis, garanti süresi, ekstra kasko, garanti hizmetlerini sorun. Artık karar verdiğiniz bilgisayarı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Çok pinpirikli olmayın. Teknolojik alet neticede. İçiniz rahat olsun uzun yıllar sorun çıkmadan kullanırsınız. Dilerseniz daha önce hazırladığımız Cep telefonu satın alma rehberine göz atabilirsiniz.

 

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend