İçerik mi kral sosyal medya mı?

icerik-mi-kral-sosyal-medya-mi-750x430

İçerik mi kral sosyal medya mı?

Bill Gates, 1996’da “Content is king” yani içerik kraldır sözünü söylediği zaman ki interneti John Locke’un boş levhasına [tabula rasa] benzetirsek yanlış yapmış olmayız. O dönemde internette üretilen içeriğin boyutu düşünüldüğünde bir blog yazarının düşünceleri bile kral olabilirdi.

Bugün dev kütüphaneler, ansiklopediler, el yazması eserler, broşürler, dergiler, kitapçıklar, makaleler, tanıtımlar, ürün içerikleri, sosyal medya ile birlikte insan yaşamında yer alan herşey internet ortamına taşınmış durumda. Birbirine benzer yazılar, kopyala-yapıştır içerikler o kadar çok yayıldı ki internette orjinal içerik hangisi bulamaz hale geldik.

“Herkesin birbirine benzediği yerde hiçkimse yok demektir”

Fransız tarihçi Foucault

Herkesin içerik ürettiği yerde hiç içerik yok diyemeyiz belki ancak herkesin birbirine benzer içerik ürettiği yerde kaliteli içerik yok diyebiliriz. Kaliteli içeriğin ölçüsünü sadece verilerle konuşarak, uzmanı olduğu alanda yazarak belirleyemiz.

“Veriler olmadan, siz de ‘sadece fikri olan’ bir başka kişisiniz” 

W. Edwards Deming

Sosyal medya ve mobil devrimi

Verilerin başımızın üstünde yeri var eyvallah. Ancak özgün fikri ve üslûbu olan kişi de farklı kişidir. Bunun için blog yazarlığı, medium, wattpad vb girişimler önemli. Sosyal medya ve mobil devrimi sonrası içeriğin gardı tamamen düşse de hızlı tüketim karşısında direnmektedir. İçerik prangalardan kurtulup krallığını ilan ettiği gün belki de biz interneti gerçekten kullanıyor olacağız.

Sosyal medya ile son sürat devam eden hızlı tüketim çılgınlığı içeriği tamamen öldürmeden onu eski günlerine döndürmek gerek. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
en-iyi-seo-icerik-nasil-750x430
Read More

En iyi içerik nasıl hazırlanır?

Bu eğitim Google’ın learndigital.withgoogle.com‘da hazırladığı içerik pazarlama videolarından derlenmiştir. Eğitime başlamadan daha önce hazırladığımız içerik hazırlama araçları listemize göz…
birden-fazla-blog-kisisel-genel-blog-konusu-secme
Read More

Multi blog ve birden fazla blog açmak

İlgi alanımıza göre niş bir konu belirleyip o konuda yazmak mı? Kişisel blog açmak mı? Yoksa jenerik ve kısa bir alan adıyla genel blog açıp her konuda mı yazmak mı? Bu Türkiye'nin eski ve alanında uzman bloggerlarına en çok sorular sorulardan biri. Aynı zamanda popüler webmaster forumlarında ve önde gelen sitelerde hâlâ tartışılmakta. Her şeyin başı özgün olmak. Düzenli olarak yeni içerik üretmek. Lâkin önce ne yapacağımızı nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi bilmemiz gerek.
en-iyi-icerik-nasil-yazilir-750x430
Read More

İyi bir blog yazısı yazmak için öneriler

Artık her yaştan insanın kişisel veya farklı konularda blogu var. Peki iyi bir blog yazısı yazmanın püf noktaları neler? Blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi konuda yazarsak yazalım iyi bir blogger olmanın kuralları var.
girisimcilik-uzerine-denemeler-745x430-745x430
Read More

Girişimcilik üzerine denemeler

Girişimcilik üzerine denemeler Başarıya ulaşmış bunca projesi olan girişimci pîri varken karalamak haddimize değil ancak aflarına sığınarak bu…