SEOWebmaster

Eski Search Console’dan Yeni Search Consol’a taşıma

Google eski webmasterdan tool yeni webmaster toola geçiş

Google Yeni Search Console

Google Yeni Webmasters Tool

Mevcut kullanıcılar için taşıma kılavuzu

Zaman içerisinde eski ürünün yerini alacak yeni bir Search Console sürümü oluşturma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eski Search Console’u kullanıyorsanız, bu rehber size eski ve yeni Search Console arasındaki temel farklılıkları gösterecektir.

Yeni Search Console

Genel değişiklikler

Yeni Search Console, eski sürüm üzerinde yapılan aşağıdaki iyileştirmelere sahiptir:

 • Eski üründeki üç aylık arama trafiği verilerine karşılık on altı aylık arama trafiği verileri
 • Belirli bir sayfa hakkında dizin kapsamı, standart URL, mobil kullanılabilirlik ve daha fazlasını içeren ayrıntılı bilgiler
 • Tarama sorunlarından etkilenen sayfaları izlemenize, düzeltmenize ve bunların yeniden taranması için istekte bulunmanıza yardımcı olan izleme akışları.
 • Aşağıda açıklanan yeni ve iyileştirilmiş raporlar ve araçlar.
 • Mobil cihazlarda çalışır.

Araçların ve raporların karşılaştırılması

Birçok raporun ve aracın yeni sürümlerini oluşturduk ve daha fazlasını taşımaya devam edeceğiz. Eski ve yeni Search Console’daki araçların ve raporların bir karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz. Yeni raporlar eklenmeye devam ettikçe bu liste değişecektir.

Kullanıma sunuldukça her raporun daha yeni sürümünü kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Yeni bir eşdeğeri olan eski raporlar yakında kaldırılacaktır
Eski Search Console raporu Yeni Search Console’daki karşılığı Karşılaştırma
Arama Analizi Performans Yeni rapor 16 aylık veri içermektedir ve kullanımı daha kolaydır.
Zengin Kartlar Bireysel Geliştirme raporları Yeni raporlarda ayrıntılı hata ayıklama bilgileri ve düzeltilen sorunların yeniden taranması için bir tıklamayla istekte bulunma özelliği bulunur.
Sitenize Bağlantılar
İç bağlantılar
Bağlantılar Yeni rapor, Sitenize Verilen Bağlantılar ve Dahili Bağlantılar raporunu, daha güvenilir bağlantı sayılarıyla birleştirir.
Dizin Durumu Dizin Kapsamı Durumu Yeni rapor, eski raporda sunulan tüm bilgileri ve Google Dizini’nden ayrıntılı tarama durumu bilgilerini sağlar.
Site haritaları raporu Site Haritaları Benzer bilgiler, ancak daha iyi tasarlanmış bir rapor. Eski rapor, bir site haritasının gönderilmeden test edilmesini destekliyordu; yeni rapor yalnızca gönderilen site haritalarını test eder.
Accelerated Mobile Pages AMP Durumu Yeni raporda bildirilen daha birçok hata türü ve düzeltilen sayfaların yeniden dizine eklenmesini istemek için bir düzeltme akışı.
Manuel İşlemler Manuel İşlemler Yeni rapor, inceleme istekleri ve sonuçları dahil olmak üzere manuel işlem geçmişinizi gösterir.
Google Gibi Getir URL Denetleme aracı URL Denetleme aracı, bir URL’nin dizine eklenmiş ve yayındaki sürümleriyle ilgili bilgileri gösterir ve tarama isteğinde bulunma olanağı sağlar. Yeni bilgiler, standart sayfanın URL’sini, noindex/nocrawl bloklarını ve URL’nin Google dizininde olup olmadığını içerir.
Mobil Kullanılabilirlik Mobil Kullanılabilirlik Benzer bilgiler, ancak daha kullanışlı bir biçimde. Ayrıca, düzeltilen mobil kullanılabilirlik sorunları olan sayfaların yeniden dizine eklenmesini istemek için bir düzeltme akışı sağlar.
TaramaHataları raporu Dizin kapsamı raporu ve URL Denetleme aracı Tarama hataları yeni Dizin Kapsamı raporunda site düzeyinde, yeni URL Denetleme aracında ise bağımsız URL düzeyinde gösterilir. Bu raporlar, sorunun önem derecesini önceliklendirmeyi sağlar ve sık karşılaşılan temel nedenleri bulmanıza yardımcı olmak için sayfaları benzer sorunlara göre gruplandırır.

Eski raporda, son üç ay içinde karşılaşılan her hata (eski, geçici veya nispeten önemsiz hatalar dahil) gösteriliyordu. Yeni raporlar ise son bir ayda karşılaşılan ve Google için önemli olan sorunlara odaklanıyor: Sorunlar ancak sayfanızı dizinden kaldırmakla tehdit ediyorsa veya sayfanın dizine eklenmesini engelliyorsa gösterilmektedir.

Ayrıca gösterilen sorunların önem derecesini de önceliklendiriyoruz; örneğin, 404’ler yalnızca bizden özellikle bir URL’yi taramamızı (ör. site haritası aracılığıyla) istediğiniz zaman hata olarak değerlendiriliyor.

Bu yeni davranışlar, Googlebot’un sitenizde karşılaştığı tüm hataların yer aldığı upuzun bir listeyi bildirmek yerine sitenizin Google dizinindeki durumunu etkileyen sorunlara odaklanmanıza yardımcı oluyor.

Yeni Dizin Kapsamı raporunda aşağıdaki hatalar silinir veya gösterilmez:

URL hataları: Masaüstü bilgisayar

Eski hata kategorisi Yerine gelen kategori
Sunucu hatası Tüm sunucu hataları Dizin Kapsamı’nda Sunucu hatası (5xx) olarak rapor edilir.
Soft 404 Hatayı taranması için gönderip göndermediğinize bağlı olarak Dizin Kapsamı’nda aşağıdakilerden biri şeklinde rapor edilir:

 • Hata: Gönderilen URL bir soft 404 olarak görünüyor
 • Hariç tutuldu: Soft 404
Erişim reddedildi Hatayı taranması için gönderip göndermediğinize bağlı olarak Dizin Kapsamı’nda aşağıdakilerden biri şeklinde rapor edilir:

 • Hata: Gönderilen URL, yetkisiz istek (401) döndürüyor
 • Yetkisiz istek (401) nedeniyle engellendi
Bulunamadı Hatayı taranması için gönderip göndermediğinize bağlı olarak Dizin Kapsamı’nda aşağıdakilerden biri şeklinde rapor edilir:

 • Hata: Gönderilen URL bulunamadı (404)
 • Hariç tutuldu: Bulunamadı (404)
Diğer Dizin Kapsamı raporunda Tarama Anormalliğiolarak rapor edilir.

URL hataları: Akıllı telefon

Şu an için rapor edilmiyor, ancak buna bir çözüm sunmayı umuyoruz.

Site hataları

Site hataları yeni Search Console’da gösterilmemektedir.

Güvenlik Sorunları Yeni Güvenlik Sorunları raporu Yeni Güvenlik Sorunları raporu, eski raporun sunduğu işlevselliğin çoğunu sunar, ayrıca sitenizle ilgili sorunların geçmişini gösterir.
Yapılandırılmış Veri Zengin Sonuçlar testive Zengin Sonuçlar raporları Bağımsız URL’ler için Zengin Sonuçlar testini (veya URL Denetleme aracını) kullanın. Site genelinde raporlama için, sitenizle ilgili bağımsız Zengin Sonuçlar raporlarına bakın. Henüz her zengin sonuç türü için bir rapor olmasa da raporların kapsamı genişlemektedir.
HTML Geliştirmeleri Yok Eşdeğer rapor sağlanmaz; lütfen başlıklarınızı ve snippet’lerinizi daha iyi hale getirmeyle ilgili en iyi uygulamaları takip edin.
Engellenen Kaynaklar URL Denetleme aracı Engellenen kaynakların site genelinde görünümü sağlanmaz, ancak URL Denetleme aracını kullanarak bağımsız URL’ler için engellenen kaynakların listesini görebilirsiniz.
Android uygulamaları Yok Android uygulamaları Mart 2019’dan sonra Search Console’da desteklenmeyecektir.
Mülk grupları Yok Mülk grupları Mart 2019’dan sonra Search Console’da desteklenmeyecektir.

 

Aynı verileri iki kez göndermeyin: Veriler ve istekler eski ile yeni Search Console arasında paylaşıldığı için bunları her ikisine de göndermeye gerek yoktur. Örneğin, eski Search Console’a yeniden değerlendirme isteği veya site haritası gönderdiyseniz, bunu tekrar yeni Search Console’a göndermeniz gerekmez. Google yeni webmaster tools ayarları;

Görevler aynı, gerçekleştirilme yolları farklı

Yeni Search Console’da bazı genel görev adımları değişti. En yaygın olanların özetini burada bulabilirsiniz:

 • Yeni mülk ekleme: Yeni mülk akışını okuyun. Tüm mülkler artık her sayfada bulunan gezinme çubuğundaki açılır listede gösterilmektedir. Listedeki bir mülk hakkında bildirimleri almayı durdurmak için mülkü kaldırabilirsiniz.
 • Kullanıcıları ve izinleri yönetme: Search Console’daki yeni kullanıcı yönetimi sayfasını kullanın.
 • Mülkleri değiştirme: Dokümanın gezinme bölümündeki mülk seçici açılır listesini kullanın.
 • robots.txt veya noindex’i kontrol etme: Bir sayfanın dizine eklenen veya yayındaki sürümünün robots.txt ve noindex durumunu incelemek için URL Denetleme aracını kullanın.
 • Googlebot’un sayfa getirme özelliğini test etme: Sayfanın canlı testini yapmak için URL Denetleme aracını kullanın.
 • Site haritası yükleme: Site haritaları yüklemek için yeni Site Haritaları raporunu kullanın. Yüklenen site haritaları hemen test edilir.
 • Zengin sonuçlarda hata ayıklama: Durum sayfasında görünen Bireysel Geliştirme raporlarını kullanın.
 • Site düzeyinde dizin oluşturma hatalarını arama: Site düzeyinde dizin oluşturma istatistiklerini görüntülemek için Dizin Kapsamı Durumu raporunu kullanın.
 • Sayfa düzeyinde dizin hatalarını arama: Belirli bir sayfayla ilgili ayrıntılı tarama sorunlarını öğrenmek için yeni URL Denetleme aracını kullanın.
 • Sayfa tarama isteğinde bulunma: Yeni URL Denetleme aracını kullanarak yayındaki sayfayı inceleyin ve yeniden tarama isteğinde bulunun.
 • Yayındaki bir sayfayı inceleme: Yeni URL Denetleme aracını kullanın. Googlebot’un talep ettiği sayfanın ekran görüntüleri artık kullanılabilir.
 • Site tıklamaları, gösterimler ve TO’ları okuma (Search Analytics): Eşdeğer Performans Raporunu kullanın.
 • Kullanıcılar ve izinler ile doğrulama bilgilerine hâlâ gezinme panelindeki ayarlar simgesi Ayarlar üzerinden erişebilirsiniz.

Şu anda desteklenmeyen özellikler

Yeni Search Console’da henüz desteklenmeyen bazı özellikleri burada bulabilirsiniz. Bunları kullanmak için şimdilik eski Search Console’u kullanmanız gerekmektedir.

 • Tarama İstatistikleri verileri (gün başına taranan sayfalar, gün başına indirilen KB miktarı, sayfa indirme süreleri)
 • Robots.txt test aracı
 • Google Arama’daki URL parametrelerini yönetme
 • Uluslararası hedefleme (hreflang etiketlerini yönetme veya tercih edilen hedef ülke ayarlama)
 • Veri işaretleyici aracı
 • Mesajlarınızı okuma ve yönetme
 • Adres değişikliği aracı
 • Tercih edilen alanı ayarlama
 • Search Console mülkünüzü bir Analytics mülküyle ilişkilendirme
 • Bağlantıları reddetme
 • Eski içeriği dizinden kaldırma
 • Engellenen kaynaklar raporu

Konu ile ilgili:  Satılık teknoloji domaini

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu