Content Marketing

nedir?

İçerik nedir? İçerik Pazarlaması nedir?

İçerik insanoğlunun varoluşu ile aynı yaşta. Hikayesi avcılık yaptığı mağaralarda başlıyor. İçerik pazarlaması da asırlar önce başlamış. Markalar yüzyıllardır ürün ve hizmetleriyle ilgili hikayelerini anlatmaktadırlar.

Content is king - Bill Gates

Content is king, İçerik kraldır. Bill Gates'in sözü söylemesinin üzerinden 26 yıl geçti, ancak hâlâ hafızalardaki tazeliğini koruyor.

Sözlük anlamı; İçerik, sözlükte bir şeyin içinde bulunanların bütünü anlamına gelir. Sözlü, yazılı, görsel olarak verilmek istenen istenen fikir, duygu, düşünceler bütünüdür. Diğer bir ifade ile herhangi bir konuya ait düşünce ve fikrin yazılı+görsel anlatımını oluşturan öğelerin tümüne denir.

Günlük kullanımda; Doğrudan hedef kitlesini etkileyecek biçimde birbirleriyle ilgili cümle ve görsellerin, belirli bir konu hakkında bir araya getirilip, bir bütün olarak sunulmasına içerik adı verilir.

Marka, hizmet ve ürün hakkında müşteri veya ziyaretçilere yazılı, sözlü ve görsel olarak aktardığı duygu ve düşüncelerin tamamına denir. Ya da başka bir deyişle markaların hedef kitlelerinin dikkatini çekecek içerikleri hazırlayarak, yeni ya da halihazırdaki müşteri kitlesini olumlu etkileme sürecidir.

Hedeflenen kitlenin dikkatini ve ilgisini çekmek, etkilemek için düzenli olarak değerli, güncel olacak içerikler üretme ve dağıtma işine içerik pazarlaması denir. Müşterinin satın alma kararlarını olumlu yönde etkilemek için ürün içeriği geliştirilmesi, yayınlanması ve dağıtılmasıdır.

Yazılı, metin, görsel, işitsel herşey; nesneler, logolar, bannerlar, simgeler, grafikler, internetteki web siteleri, bloglar, sosyal ağlar, videolar, fotoğraf paylaşımları, podcastler, RSS’ler, reklamlar, elektronik kitap ve dergiler, röportajlar, galeriler, bültenler hepsi içeriğin öğesidir.

Tek kişinin sahip olduğu firmadan büyük holdinglere kadar herkes içerik pazarlaması yapar. İçerik pazarlama, satış yapmaksızın müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişim kurma sanatıdır. İçerik pazarlaması ürün satışı yapmaz hedef kitlenin marka ve ürüne dikkatini çekerek satın alma davranışlarını doğal bir şekilde gerçekleştirmeleri için yönlendirir.

Temel olarak 3 tür içerik türü bulunur. Kendi içinde sınıflandırmalara ayrılır.

 • Metin İçerik; Blog yazıları, Rehber Yazıları, Liste İçerikler, Haberler, Nasıl Yapılır, Eğitici, Bilgilendiren yazılar, E-kitaplar, web siteleri içerikleri, kılavuzlar.
 • Görsel İçerik; Hedef kitleye görsel olarak resim sunan içeriklerdir. Bu resimler jpeg, png, gif olduğu gibi pdf, infografik şeklinde sunum da olabilir.
 • Video-Sesli İçerikler; Hedef kitleye anlatılan video ve sesli içeriklere nedir. Röportajlar, Ürün inceleme videoları, youtube videoları, podcastler gibi.

Webhoca İçerik Hizmeti

Tüm içerik türlerinde kurumsal veya
bireysel profesyonel içerik üretimi yapıyoruz.
Uzmanlık gerektiren mesleki içerik yazıları, Araştırma,
istatistik ve raporlama türünde içerikler, müşterilerin
ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek hikayeleştirme tarzı
içerik üretimi yapıyoruz.

Fiyatlandırma

Fiyatlarımızı içeriğin türü, uzunluğu ve içerik yazarımızın
seviyesine göre belirliyoruz. Dilerseniz aşağıdaki linkten 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Blog Pazarlama

İçerik Pazarlamasının en önemli ve en büyük bölümü blog pazarlamasıdır. Bloglar aracılığı ile içeriğin pazarlaması yapılır. Bu konuda bloggerlar en önemli içerik üreticileridir. Dünyada ortalama blog sayısı 500 milyondur.

Yazılı İçerikler

Liste içerikler, Ürün içerikleri, Kategori içerikleri, Rehber içerikler, Basın bültenleri, Haber İçerikleri, Makaleler, Kılavuzlar, Dizinler, Sözlükler, E-kitaplar, Kitap incelemeleri, Nasıl Yapılır vb. yazılı içerik pazarlaması yöntemleridir.

Görsel İçerikler

Resimli içerikler, video içerikler, infografik içerikler, Podcast(internet üzerinde dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan programlar) ses dosyaları, röportajlar, youtube videoları, ürün inceleme videoları

"Birlikte harika içerikler ürettik. İşlerini severek yapıyor tutkuyla içerik üretiyorlar "
SELMAN KARA
ELDESEPET.COM

İçerik Üretme Stratejisi

İçerik, İçerik, İçerik; hemen herkesin dilinden düşmeyen kelime içerik. Herkes sabah, akşam içerik üretiyor. Ya da içeriğin önemini anlatıyor. Artık elinde telefon olan milyonlarca kişi içerik üreticisi. İçeriğin önemini anlamayan kalmadı. Peki nasıl içerik üretmeli? İçerik üretirken nelere dikkat etmeli? Kaliteli, iyi içeriğin sırrı nedir? 

Kaynak: BTK üçüncü çeyrek raporuna göre Türkiye’de toplam mobil abone sayısı: 82.896.108

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması nedir? Hedef kitleyi, müşteriyi etkilemek, çekmek, bağlılık ve sadakat için değerli içerik oluşturma ve dağıtma işine içerik pazarlaması denir.

İçerik Pazarlaması Türkiye’de ve Dünya’da en fazla kullanılan pazarlama yöntemlerinden biridir. Sosyal Medya Pazarlama, E-Mail Pazarlama ve Dijital Pazarlama, Blog Pazarlama gibi yöntemlerin temelinde içerik pazarlaması bulunmaktadır.

İçeriği çok seviyoruz

İsmimiz gibi biz de içeriğe aşığız, içeriklerimizi heyecanla, zevkle üretiyoruz. İçeriğin geleceğine inanıyoruz. Belirli sayıda markalara premium içerik hizmeti veriyoruz. İçerik üretiminde neler yaptık?
+ 0
Şimdiye dek üretilen 400 kelime ve üzeri profesyonel içerik
+ 0
Şimdiye dek içerik hizmeti verdiğimiz müşteriler

İnternette milyonlarca websitesi her gün yüzbinlerce içerik üretiyor. Haber siteleri günlük binlerce içerik yazıyor. Onlarca marka, ürün ve içerik içinde ziyaretçileri sitenize çekebilmek için önce nasıl içerik üreteceğiniz ile ilgili bir planınız olmalı. Hedef kitlenizi belirledikten sonra ilk yapmanız gereken içerik planlamasıdır. İçerik üretmek ve yayınlamak için şarttır.

İçerik planlamasından sonra diğerlerinden farklı olmak için profesyonel bir içerik üretimi yapmalısınız. İçerik üretmek için profesyonel hizmet almak istiyorsanız aşağıdaki içerik hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz. Eğer bunu siz yapacaksanız %100 SEO uyumlu, ziyaretçinin ilgisini çekecek hikaye tarzı kaliteli içerikler nasıl hazırlanır merak ediyorsanız blogumuzu inceleyebilirsiniz.

Ürettiğimiz İçerik Türleri​

Ürün

Ürünleriniz ile ilgili satış-pazarlama konusunda deneyimli uzmanlarımız tarafından hazırlanan ürün inceleme içerikleri.

Website

Sektörünüz ve markanızla ilgili detaylı araştırmalar yaparak profesyonel ve özgün içerikler hazırlıyoruz.

Blog-Haber

Kurumsal ve kişisel bloglarınız, haber siteleriniz için google seo uyumlu kaliteli içerikler hazırlıyoruz.

Storyteller

İçeriğiniz kurgulanarak, hikayeleştirilerek ilgi çekici şekilde hazırlanır. Video içerikleriniz için video içerik metni (senaryo) yazılır.

Kategori

Sitenizi, markanızı, ürünlerinizi ziyaretçilere ve arama motorlarına uygun anlatan kategori ve meta açıklama içerikleri hazırlanır.

Bülten-Rapor

Basın bülteni, müşterilerinizin ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek infografik içerikler, istatistikler, analiz ve araştırmalar, raporlar ve e-kitaplar içerikler.

150 TL

1 İçerik

 • Ürün, Blog, Haber
 • +300 Kelime
 • 5 Anahtar Kelime
 • %100 SEO uyumlu
 • Tamamen özgün içerik
 • İlgi çekici, eğiten içerik
 • İçeriğe uygun 1 görsel

300 TL

1 İçerik

 • Marka, Kurumsal İçerik
 • +600 Kelime
 • 7 Anahtar Kelime
 • %100 SEO uyumlu
 • Tamamen özgün içerik
 • İlgi çekici eğiten içerik
 • Hikayeleştirerek anlatım
 • İçeriğe uygun 3 görsel
 • Araştırma ve istatistikler
 • Markanın kısa hikayesi
 • En çok aranan kelimeler

400 TL

1 İçerik

 • Basın Bültenleri
 • Infografik-Video metni
 • Markanızı basın bülteni
 • +500 Kelime
 • Infografik içerik
 • %100 SEO uyumlu
 • 5 Anahtar Kelime
 • Tamamen özgün içerik
 • İlgi çekici, eğiten içerik
 • Storyteller Anlatım
 • Youtube video metni

İçerik Danışmanlığı

İçerik Stratejileri ve İçerik Projeleriniz için içerik danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilisiniz.

Sadece kaliteli içerik üretimi yetmez aynı zamanda içerik stratejisi ve planlaması istiyorsanız içerik danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.
En önemlisi İçeriklerinizi ziyaretçilerin ilgisini cezbedecek dikkatini çekecek hikaye tarzı anlatımla hazırlıyoruz.

Profesyonel İçerik Üretimi

Bir web sitesinin en önemli kısmı, içeriğidir. İçerik müşterinize canlı canlı dokunduğunuz tek yerdir. Yaptığınız işin tam olarak kendisini anlatır. Bu nedenle kaliteli ve profesyonel bir içerik işi çıkarmanız gerekmektedir. İçerik pazarlaması amatörlere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Sizi sektörünüzün lideri konumuna getirebilecek en güçlü araçlardan biridir. İçerikleriniz, üretim aşamasından yayınlanmasına, geri dönüşümlerine kadar belirli bir içerik pazarlaması stratejisi ile yapılmalıdır.

Neden İçerik Pazarlaması?

Önce sizi, işletmenizi, markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıyoruz. Ardından fikir ve ihtiyaçlarınızı öğreniyoruz. Hedef kitlenizi ve müşterileriniz inceliyoruz. Ardından A’dan Z’ye içerik planlama ve üretim stratejimizi belirliyoruz. Website ve blogunuzun içeriklerinizi bu planlamaya göre hazırlıyoruz. Sonra SEO’ya uygun hazırladığımız profesyonel içerikleri içerik yayınlama planımıza göre belirlediğimiz periyotlarla müşteri onayından sonra yayınlıyoruz.

İçerik Pazarlaması

İçerik işlerinizi profesyonel bir içerik uzmanına teslim etmek ister misiniz? Story-teller(hikayeleştirerek anlatma) istatistik ve raporlama türü içerikler, infografik ve eğitici-öğretici tarzda bilgi veren kaliteli, faydalı içeriklerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyoruz. Etkileyici bir dil, dikkat çekici bir anlatım tarzı ile sitenizde kalma süresini optimize ediyoruz.

Profesyonel İçerik Danışmanı

bizim için ne söylediler?

"Webhoca, telekomünikasyon sektörü için ürettiği içeriklerle sektörde farkedilmemizi sağladı. Birlikte çalışmaya başladıktan sonra sitede yayınladığımız her içerikten sonra ziyaretçi trafiğimiz arttı. Artık kullanıcılar içeriklerimizde daha fazla zaman geçiriyor."
Recep İzaL
Fullnet Kurucu Ortağı
"Hem gocmenburo.com tasarımında hemde diğer projelerimizde Webhoca ile birlikte çalıştık. A'dan Z'ye her konuda yardımcı oldular. Her işte olduğu gibi internet ve dijital pazarlama işlerinde de projenin her aşamasında karşınızda muhatap bulmak gerçekten önemli."
Ersin ŞEN
Vizemerkezi CEO

İçerik Pazarlamada

 • Hedefleri belirleme; Amaç ve hedefleriniz doğrultusunda hedef kitle ve satış ve içerik pazarlama hedefleri belirleme.
 • Strateji oluşturma; İçeriklerde anlatılacak konuları, verilecek mesajları belli bir stratejik kurguda anlatma. Burada personalar kullanabilirsiniz.
 • İçerikleri belirleme;Hedef kitleye ne tür içerikler sunulacak, hangi konular ele alınarak hangi dil kullanılarak hitap edilecek bunları belirleme.
 • Samimi, anlaşılır, net, çözüm sınan, faydalı, dikkat ve ilgi çeken güven veren sadık müşteri kitlesi oluşturacak sade bir dil kullanın, niş içerikler olmalı.
 • İçerikler sürekli olmalı ama hedef kitlenizi bıktırıp usandırmamalı.
 • Düzenli ölçümleme, analiz ve raporlama; Ölçümleyemiyorsanız ne yaptığınızı bilmiyorsunuz demektir.
 • Kâr mı zarar mı ediyoruz, hedef kitle içeriklerden memnun mu değil mi? bunları sürekli analiz ve raporlamalı.
 • Yayınlama ve dağıtımı; Websitesi ve bloglarda yayınlamak dışında sosyal medya ve basın bültenleri de kullanmalısınız.

Webhoca İçerik Hizmetleri

Belirli sayıda ve müşteriye özel içerik hizmetlerimizden yararlanmak ister misiniz?
Back to top button
Close
Close