Blog

En iyi blogger uzmanları

En iyi içerik üreten bloggerlar

Bloglar sosyal medyanın yaygınlaşmasından sonra bir müddet durgunluk yaşasa da hâlâ günümüzde en etkin web günlüğü olarak kullanılan teknolojilerin başında gelmektedir.

Blog ve blogger nedir?

Blog nedir? “Blog” kelimesi Web ve Login kelimelerinin kısaltması ile meydana gelmiştir. Blog yazan kişi anlamına gelen blogger lık yıllar içinde popüler hale gelen mesleklerden. Günümüzde her ne kadar youtuberların gölgesinde kalsa da bloglar ve blogger lar her zaman web dünyası için önemini koruyacaktır.

Blog açmak ve blogger olmak

Ülkemizde henüz meslek olarak tam anlamıyla yaygınlaşmasa da yurt dışında geçimini sadece kurduğu bloglarda sağlayan profesyonel bloggerlar mevcut. A’dan Z’ye blog kurmayı anlatan ve baştan sona blogger eğitimi veren yabancı bloggerları takip etmek kendimizi geliştirmek adına son derece faydalı.

En ünlü yabancı bloggerlar

1. Pro Blogger – Darren Rowse

problogger-com

 

Darren, 2004 yılından bu yana problogger.com da profersyonel blog yazarlığı yapıyor. Aynı zamanda Digital Photography School adında fotoğrafçılıkla ilgili blog yazıları yazıyor. Şimdiye kadar profesyonel blogger olmakla ilgili binlerce blog yazısı yayınlayan Darren Rowse’un bloggerlığın sırlarını anlattığı bir de blogger kitabı var. Blogcu olmak isteyen, bloggerlığa başlayan herkesin keşfetmesi gereken bloggerlardan biri.

2. Smart Blogger – Jonathan Morrow

smartblogger-com

 

Smart Blogger 2012 yılında Jon Morrow tarafından kurulmuş. Şimdiye kadar yüz binlerce abone ye ulaşmış binlerce insana bloggerlık eğitimi vermiş blogger olmanın püf noktalarını anlatmış en başarılı profesyonel bloglardan. Blogging, bloglama, blogger konularıyla ilgileniyorsanız takip etmenizi tavsiye edeceğimiz bloglardan biri.

3. Copyblogger – Brian Clark

copyblogger-comCopyblogger Brian Clark tarafından 2006 yılında kurulmuş bir girişimdir.  Ağırlıklı olarak içerik pazarlaması hakkında yazılar yazan bir blogdur. İyi bir içerik oluşturmak kaliteli blog yazıları yazmak istiyorsanız takip etmeniz gereken blogların başında geliyor.

Konu ile ilgili:  Blog yazılarınızın daha fazla okunması için dikkat etmeniz gerekenler

 

4. Melyssa Griffin – Blog

melyssa-griffin-com

 

2013 yılında tam zamanlı ingilizce öğretiyorken yaptığı işten mutlu olmayıp bloggerlığa başlayan Melyssa 2014 yılından bu yana blog koçluğu yapıyor. Blog yazarlığı konusunda en başarılı kadın bloggerlardan. 200.000’den fazla takipçisi olan Melyssa Griffin, içerik pazarlamasıyla ilgili kitap ve makaleler yazıyor.

5. Start Blogging Online  – Karen Evans

start-blogging-online

 

Şimdiye dek 9.000 den fazla blog projesinin yayınlanmasına vesile olan Karen blogculukla ilgili en geniş yabancı kaynaklardan birine sahip.  Blog kursları da düzenleyen Start Blogging Online bloggerlar ve bloglama ile ilgili önemli kaynaklardan.

6. Blogtyrant – Ramsay Taplin

blogtyrant-com

 

Ramsey 2009 yılından bu yana bloglayan blog uzmanlarından biri. Blogger ve blog seo konusunda 3.000 den fazla makale yayınlayan Ramsay 10.000 kelimelik geniş bir blog kılavuz kitabına sahip.

7. Theblogstarter – Scott Chow

theblogstarter-com

 

 

İnternette en eski bloggerlardan biri scott. 2000 yılından bugüne web günlüğü tutanlara yardım ediyor. Kalite içeriklere sahip bir blogu var.

8. Bloggingbasics101.com  – Jessica Knapp

bloggingbasics101-com

 

Bloggingbasics101 2006 yılında Jessica tarafından kurulmuş.  Mashable ve Hubspot gibi siteler tarafından en iyi blog eğitmeni listesine girmiş bir blogu var.

9. Amylynnandrews.com – Amy Lynn Andrews

amylynnandrews-com

 

14 yıl önce bloglama macerasına başlayan Amy Lynn en eski yabancı bloggerlardan. 2004 yılında başladığı blog yazarlığını başarılı şekilde devam ettiriyor. Blogu sayesinde 7 yaşından 77 yaşına kadar birçok kişiye yardımcı olmuş bloggerlığa başlatmış. Blogunda 77 yaşında blogculuğa başlayan  Louise’in hikayesini anlatıyor. Güzel blog yazıları var takip etmenizi tavsiye ederim.

10. Blogging.com – Çok Yazarlı

bloggingdot-com

 

 

2007 yılında artofblog olarak yayın hayatına başlayan blogging.com 2017 yılında blogging.com olarak yeniden markalanmış. Şu anda blog, blogging, blogger, blog sitesi yapma, web tasarım, dijital pazarlama, e-mail pazarlama, e-ticaret, seo, wordpress tema, plugin, hosting, domain vb. kategorilerde çok yazarlı olarak yayınlarına devam etmektedir.

Konu ile ilgili:  İyi bir başlık nasıl olmalı

11. Firstsiteguide – Çok Yazarlı

firstsiteguide-com

2014 yılında bloglamaya başlayan firstsiteguide bir web sitesi oluşturmak için gerekli tüm bilgileri a’dan z’ye detaylı bir şekilde anlatıyor.

12. Blogging Wizard – Adam Connell

bloggingwizard-com

2012 yılında Adam Connell tarafından kuruldu. Günümüzde özellikle blog pazarlama konusunda önemli bir kaynak haline geldi.  Blog marketing ile ilgili takip etmeniz gereken önemli bloglardan biri.

13. Theminimalists – Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus

theminimalist-com

2010 yılında Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus tarafından kurulan Theminimalist Blog kısa sürede 20 milyondan fazla kişiye ulaştı. Joshua ve Ryan blog yazarlığının yanında kitap ve makaleler yayınlıyor, çeşitli üniversite ve teknoloji şirketlerinde konuşmalar düzenliyor.

Kazandıklarıyla yetimhâne yaptırıyor, okullara yardım ediyor, kasırgada zarar görenlere destek oluyorlar. Sadece blog yazmıyorlar aynı zamanda bir yaşam tarzı ve blog kültürü oluşturmuş durumdalar. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Sizlere bloggerlığa başlarken takip etmeniz gereken en iyi blog uzmanlarının listesini detaylı anlattık. Listeye eklememizi istediğiniz uzman blog veya blogger varsa yorum kısmında belirtirseniz ekleriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu