BlogGirişimcilik

En iyi blog siteleri

Kategorilerine göre blog siteleri

En iyi blog siteleri

Kategorilerine göre blog siteleri

En iyi bloglar

Bloglar ve blogların önemine daha önce değinmiştim. Artık kişisel blogların da birer marka haline geldiğini görmekteyiz. Türkiye’de farklı kategorilerde kaliteli birçok blog sitesi bulunmakta. Birbirinden değerli içeriklerin yer aldığı blogları kategorilerine göre listelemeye çalıştım. Bu blogları zaman zaman bloglar ülkesi “Blogistan” da detaylı olarak inceliyorum. Bu listede hepsini bir araya getirdik. İsterseniz en iyi yabancı bloggerlar listelediğimiz yazıya burdan göz atabilirsiniz. 

Blog Siteleri

Blog açmak ve kişisel blog kurmak 2000’li yıllardan bu yana internetin en popüler eylemlerinden. Bakmayın siz sosyal medya fenomenlerinin challenge için birbirlerine meydan okumalarına. Kişisel blog açanlar eski çağlardan beri  birbirlerini yazılara mimliyor ve göndermelerde bulunuyorlardı. Kişisel blog siteleri, sosyal medyanın olmadığı dönemlerde internet kullanıcılarının sosyalleştiği birbiriyle iletişim kurup yazılarına yorumlar yaptığı ortamlardı. Aynı zamanda tadına doyum olmayan kapsamlı içeriklere ev sahipliği yapıyordu. Öyle sevilip tutuldu ki hâlâ sosyal medyanın zirve yaptığı dönemde bile bloglar hiçbir zaman önemini kaybetmedi. Hatta dijital pazarlama dünyası kaliteli içeriği, dijitalin odağına yerleştirip en önemli öğesi haline getirince bloglar yeniden önem kazandı. Her biri kendi üslubu ve karakteri olan bloglar listemizi arada bir güncelleyeceğiz. Siz de yorumlar kısmında eklenmesini istediğiniz blogları bize yazabilirsiniz. Türkiye’de en iyi kişisel blogları aşağıda listeledik.

kisisel-bloglar

Kişisel Bloglar

Hamza Şamlıoğlu – Teakolik  – teakolik.com
Evren Soyuçok – Evrenin Günlüğü – evreningunlugu.com
Melih Bayram Dede – melihbayramdede.com
Yakuter – yakuter.com
M. Serdar Kuzuloğlu http://www.mserdark.com/
Hasan Yalçın – hasanyalcin.com
AOrhan Blog – aorhan.com
Kelimeler Benim http://www.kelimelerbenim.com
Egonomik http://www.egonomik.com
Oğuz Veli Yavaş http://oguzveliyavas.com/
Usluer http://www.usluer.net
Sunipeyk – http://www.sunipeyk.com
Hakkı Ceylan – http://www.hakkiceylan.com/
İçimdekiler – Erdal Kaplanseren – http://www.icimdekiler.com/
Suskumru – http://www.suskumru.com/
Bolkafein – http://www.bolkafein.com/
Fırat Demirel – http://firatdemirel.com/
Blog Hocam – http://bloghocam.blogspot.com/
İsmail Usluer – http://usluer.net
Kadir Durukan – http://www.kadirdurukan.com/
Burak Oran – http://wpmavi.com/
Sami Eyidilli – http://samieyidilli.com/blog/
Kedi Dedi – http://www.kedidedi.com/
Mustafa Alnıak – http://www.mustafaalniak.net/
Anarchi – http://www.anarschi.com/
Ramiz TAYFUR – Kişisel Blog http://www.ramiztayfur.com
Picardes http://picardes.com
Burak.com – http://www.burak.com/
Arslania – http://www.arslania.com/
Spaksu Blog http://www.spaksu.com
Timur Demir – http://www.timurdemir.com.tr/
Alphan Manas http://www.alphanmanas.com/
Güneşin Tam İçinde http://www.gunesintamicinde.com
Keşfet! http://www.buyukgokcesu.com/
Kıvılcım İstanbulluoğlu – http://istanbulluoglu.com/
Erdem Cırık http://www.erdemcirik.org/
Gökhan Tekin – http://www.bloggokhantekin.com/
Blografi – http://www.blografi.net/
Ayhan Korkmaz – http://ayhankorkmaz.net/
Mehmet Cabar – http://www.mehmetcabar.com/
İlkay İlknur http://www.ilkayilknur.com/
Coşkun Taşdemir – http://coskuntasdemir.net/
Simtoalev – simtoalev.com
Erol Dizdar – eroldizdar.com
Ahmet Alpat – blog.ahmetalpat.com
Kabataslak – kabataslak.net
Uygun Bodur – medium.com/@uygunbodur
Özgür Çetin –  ozgurcetin.com.tr
Mustafa Uysal – blog.uysalmustafa.com
Ömer Ekinci omerekinci.com
Burak Avcı – burakavci.com.tr
Yemre – yemre.com
İlker Çay – ilkercay.com
Mert Bulan – mertbulan.com

Türkiye’de dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler için iyi müfredata sahip dijital pazarlama eğitimleri mevcut. Her ne kadar bu eğitimlerin içeriği sağlam olsa da pratik ve uygulama anlamında eksikler olabiliyor. Yine de kişisel azim ve çalışkanlıkla Türkiye’de yetişmiş çok iyi dijital pazarlama uzmanları var. Yeni başlayanlar için dijital pazarlama uzmanlarını bilip takip etmeniz dijital pazarlama alanında kariyer düşünenler için çok faydalı olacaktır.

kisisel-pazarlama-bloglar

Kişisel Pazarlama Blogları

Ahmet Durmuşoğlu – icerikbulutu.com
Onur Özcan – Summary.org
Batuhan Apaydın – http://batuhanapaydin.com/
Aykut Alçelik – https://medium.com/@aykut.alcelik
Mert Erkal – stradiji.com
Hilmi Öğütçü – egirisim.com
Ali Kurt – alikurt.com
İlyas Teker – Mosanta.com
Fatih Özkösemen – @google
Emre Güney – https://emregny.com/
Görkem Çetin – https://medium.com/@gorkemcetin
Fatih Güner – https://fatihguner.com.tr/
Şahin Seçil – https://www.boostroas.com/
Ahmet Durmuşoğlu –  ahmetdurmusoglu.com
Muhammed Tüfekyapan – Leanmarketing.co
Ali Erkurt –  alierkurt.com
Murat Durak – http://www.muratdurak.com/
Oktay Çomak – https://www.seoart.com/
Mustafa Esad – https://www.mustafaesad.com/
Hasan Başusta hasanbasusta.com
Aykut Aslantaş –  www.aykutaslantas.com
Temel Aksoy – temelaksoy.com
Fundalina – fundalina.com
Yiğit Konur – Zeo.org
Uğur Eskici – https://kriko.io/
Yakup Bayrak – Sherpa.blog
Emre Gökşin – https://www.dijitalfakulte.com/
Zafer Kavaklı – zaferkavakli.com
Akan Abdula – http://akanabdula.com/hakkimda.html
Growth Bülteni – https://medium.com/growth-bulteni
Lean Marketing – https://leanmarketing.co/
Ümit Büyükyıldırım-umityildirim.com
Halil İbrahim Er – Halil.com.tr
Serbay Arda Ayzit – contentus.net
Arda Mendes – http://ardamendes.com/
Fikir Atölyesi –  fikiratolyesi.com
Bu ne be – Deniz Utku –  bunebe.blogspot.com.tr
Melih Güney –  melihguney.com
Salim Kadıbeşegil salimkadibesegil.com tr
Damla KARAMAN damlakaraman.com.tr
M. Yalçın Parmaksız –  myparmaksiz.com
Fozdemir Blog fozdemir.com
İsmail Hakkı Polat ismailhpolat.com
Uğur Uğurcan – ugurugurcan.com
Serhan Yıldız serhanyildiz.net.tr
Hasan Yasin Türkyılmaz –  ben.hyturkyilmaz.com
Haydar Özkömürcü –  hozkomurcu.com
Farketing – farketing.com
Muhammed Tüfekyapan –  muhammedtufekyapan.com
Ayhan KARAMAN ayhankaraman.com
Berkan Bağcı –  berkan.org
Dijital Karalama Defteri mridvano.com
Dijital Pazarlama ve İnfografik sibelhos.com
Ahmet Beliktay ahmetbeliktay.com
Okan Yüksel Blog okanyuksel.com
Berat Balki – beratbalki.com
Ozan İlginoğlu ozanilginoglu.com
Ali Yıldırım – alyldrm.com
Selim Tuncer selimtuncer.blogspot.com
Dijital Pazarlama – alayonay.com

         Webrazzi ile başlayan Türkiye girişimcilik blogları ekosisteminde egirisim gibi önemli oyuncular                  bulunmaktadır. Girişim blogları listemize girişimcilikle ilgili deneyimlerini paylaşan birbirinden değerli isimlere de yer verdik. 

Konu ile ilgili:  Blog nedir, detaylı rehber
girisimcilik-bloglar

Girişimcilik Blogları

Sina Afra (http://www.sinaafra.com/)
Ekim Nazım Kaya (http://ekimkaya.com/)
Burak Büyükdemir – http://burakbuyukdemir.com – etohum.com
Serkan Ünsal – http://serkanunsal.com/
Atıf Ünaldı – http://atifunaldi.com.tr/
Cem Sertoğlu – http://csertoglu.typepad.com/
Erdem Yurdanur – http://erdemyurdanur.com/
Hakan Baş – http://www.hakanbas.com/
Reyhan Çepik – http://www.vadidekireyhan.com/
Özgür Alaz – http://ozguralaz.com/
Uygun Bodur – medium.com/@uygunbodur
Özgür Çetin –  ozgurcetin.com.tr
Selçuk Saraç – http://selcuksarac.com/
Ersan Özer – http://ersanozer.com/
Hasan Yaşar (http://www.hasanyasar.com)
Çağlar Erol – http://www.caglarerol.com/
Fırat Demirel – Girisimler.net
Oğuzhan Türe – startupnedir.com
Devrim Demirel – http://www.devrimdemirel.com/
Hilmi Öğütçü – egirisim.com
Arda Kutsal – webrazzi.com
İdris Cin – girisimhaber.com
Yağmur Avvurur – ceotudent.com
Kaan Gülten – girisimcikafasi.com
Serkan Bolat – https://serkanbolat.com/

         Sosyal medya blogları ilk ortaya çıktığı dönemde oldukça popülerdi. Ancak zamanla dijital pazarla
         bloglarının alt kategorisi haline gelen sosyal medya bloglarının sayısı azaldı. 
sosyal-medya-bloglar

Sosyal Medya Blogları
Sosyal Medya Haber (http://www.sosyalmedyahaber.com/)
Sosyalmedya.co
Sosyal Medya Kampüsü – Sosyalmedyakampusu.com
Marka Müdürü – https://markamuduru.com/en-iyi-30-ingilizce-sosyal-medya-blogu/
Sosyal Medya – http://www.sosyalmedya.com/

E-ticaret covid-19, nâmı diğer korona döneminde en çok büyüyen sektörlerden. E-ticaret siteleri için bloglar hiç olmadığı kadar önem arz ediyor. E-ticaret alt yapı ve yazılımlarından ödeme sistemlerine kargo, stok takibi, müşteri hizmetleri, dijital pazarlama faaliyetlerine kadar tüm süreçleri detaylı olarak bloglarında yazan e-ticaret blogları var. İşte Türkiye’nin en iyi e-ticaret blogları listesi.

e-ticaret-bloglar

E-Ticaret Blogları – Türkiye’nin e-ticaret blogları
Webhoca – webhoca.com
Samet Egesoy – http://www.sametegesoy.com/
Hakan Yalçın – http://www.hakanyalcin.net/
Nesatilir.com – https://nesatilir.com/blog – Yiğit Tuna
Uğur Özmen – http://ugurozmen.com/
Yılmaz Bozan – https://yilmazbozan.com/
E-ticaret akademi – http://www.eticaretakademi.com.tr
Eticaret.gov.tr – https://www.eticaret.gov.tr
Omnieticaret – https://www.omnieticaret.com/blog/
Tubisad – http://tubisad.org.tr/tr/
Eticaret raporu – http://www.eticaretraporu.org/
E-ticaret Gündem – http://www.eticaretgundem.com/
E-ticaret Çağı – http://eticaretcagi.com/
Eticaret Tv – https://www.eticaret.tv/haberler/e-ticaret-haberleri/

      Türkiye’nin en iyi teknoloji siteleri listesini çıkarırken teknoloji haberciliği alanında sektöre gönül vermiş emek vermiş teknoloji sitelerine öncelik verdik. Bu nedenle gazetelerin teknoloji köşelerini eklemedik. Teknoloji alanında ilk akla gelen bu siteler dışında Türkiye’de teknoloji alanında yayın yapan kaliteli Türkiye’nin teknoloji bloglarını da listeye eklemeyi unutmadık. Listeyi ara ara güncelleyeceğiz. Yorum kısmında unuttuğumuz kaliteli içerik üreten teknoloji bloglarını önerebilirsiniz. 

Konu ile ilgili:  İyi bir blog yazarı olmak

teknoloji-bloglari

Teknoloji BloglarıTürkiye’nin en iyi teknoloji siteleri
Donanımhaber – Donanimhaber.com
Webrazzi – Webrazzi.com
Shiftdelete – Shiftdelete.net
Chip – Chip.com.tr
Teknoseyir – Teknoseyir.com
Technopat – Technopat.net
Webtekno – Webtekno.com
Log – Log.com.tr
Pcnet – https://www.pcnet.com.tr/
Teknoblog – teknoblog.com
Teknolojioku – teknolojioku.com
HWP – hwp.com.tr
Donanım Günlüğü – donanimgunlugu.com
Teloji – Teloji.com
Sihirli Elma – https://www.sihirlielma.com/
Andronova – https://www.andronova.net/
Cepkolik – Cepkolik.com
Techinside – https://www.techinside.com/
İndir – indir.com
Tamindir – tamindir.com
Maxicep – https://www.maxicep.com/
Akıllıtelefon – https://akillitelefon.com/

         Kişisel pazarlama blogları dışında sektörel olarak yayın yapan dijital pazarlama odaklı bloglara listede yer verdik. İçlerinde blog dan platforma dönüşen girişimler mevcut. Aynı zamanda içerik pazarlama bloglarını yazdığımız listeye de göz atabilirsiniz. 

dijital-pazarlama-bloglar

Dijital Pazarlama Blogları – En iyi dijital pazarlama blogları
Pazarlamasyon (www.pazarlamasyon.com)
İçerik Bulutu – https://akademi.icerikbulutu.com/
Digital Age – http://www.digitalage.com.tr/
Mediacat Online – http://www.mediacatonline.com/
Marketing Türkiye – http://www.marketingturkiye.com.tr/
Brand Türkiye – https://www.brandingturkiye.com/
Campaigntr – http://www.campaigntr.com/
Hızlı Adam (http://www.hizliadam.com)
Netvent – Inbound Pazarlama (http://netvent.com/blog)
MarkaFikirleri (http://markafikirleri.com/)
Pazarlama Blogu –   bigumigu (http://bigumigu.com/)
Pazarlama İletişimi (http://www.pazarlamailetisimi.com)
ZEO Blog – https://zeo.org/tr/blog/
Brand Talks  –  http://brandtalks.org/
comTalks (http://www.comtalks.com)
Clicksus – https://www.clicksus.com/blog
Adamlar Yapıyor – http://www.adamlaryapiyor.com/
Mehmet Ortaç – https://mehmetortac.com/
Marketing TR – https://www.marketingtr.net/
Yirmilerim – https://www.yirmilerim.com/
Adgager – https://blog.adgager.com/
Adtorium – https://www.adtorium.com/
Dijilopedi – Dijilopedi.com
Stradiji – Stradiji.com
Hakan Akben – Hakanakben.com.tr

Dijital ajans olup güncel ve detaylı blog yazıları ile sektörü bilgilendiren dijital ajans sitelerini de listeledik. İçlerinde gerçekten dijital sektörle ilgili eğitici ve öğretici bilgiler yayınlayan güncel bloglar var. Eğer sektöre yeni başladıysanız takip etmenizi öneririm.

dijital-ajans-bloglar

Dijital Ajans Blogları
Mediaclick – https://www.mediaclick.com.tr/
618Media – 618media.com
Dijital Pazarlama Okulu – dijitalpazarlamaokulu.com
Webtures – webtures.com
Semseo – semseo.com.tr
Analytics Akademi – analyticsakademi.com
Mor Adam – moradam.com
Zeo – https://zeo.org/
Celil Can – celilcan.net
Ayhan Karaman – ayhankaraman.com
Seo Hocası – seohocasi.com
Optimisthub – optimisthub.com
Moof – Moof.com.tr
İmza – imza.com
Reklam5 – reklam5.com
Semtr – https://semtr.com/blog/
Seampeak – https://www.sempeak.com/
İsobar – https://www.isobar.com/tr/tr/
Ahtapot – https://ahtapotsosyalmedya.com/
Clicksus – https://www.clicksus.com/

Bu bölümde sizlere biraz daha farklı sıradışı blogları listeledik. Öyle gelişi güzel yazmayan kelimelere diz çöktüren ve sözü yormayan blogların listesini hazırladık. Bilim, kültür, sanat, tarih, edebiyat, ekonomi vb. kategorilerde Türkiye’de profesyonel blogları listeledik. Eklemeye değer gördüğünüz kaliteli blogları yorum kısmında yazabilirsiniz. Bilim blogları listesinde hepinizin yakından tanıdığı ünlü bloglar var. Kültür blogları olarak arşivleyeceğiniz blogları sizler için seçtik. Sanat ve tarih blogları listemizde de dolu dolu bloglara yer verdik. Özellikle edebiyat ve ekonomi alanında önemli blogları listeye ekledik. İşte bloglar; 

genel-kultur-bloglar

Bilim-Kültür-Sanat-Tarih ve Edebiyat Blogları
Dünyabizim – http://www.dunyabizim.com/
Notdefteri – notdefteri.net
Derin düşünce – derindusunce.org
Fikriyat.com – fikriyat.com
Yedikıta – http://yedikita.com.tr/
Serbestiyet – http://www.serbestiyet.com/
İnsan ve Hayat – http://insanvehayat.com/
Bilimfili – bilimfili.com
Edebiyatdefteri – http://edebiyatdefteri.com/
Arkeofili – arkeofili.com
Evrim Ağacı – https://evrimagaci.org/
Somuncubaba -somuncubaba.net
Fizikist – Fizikist.com
Mahfiegilmez –  http://www.mahfiegilmez.com/
İslam ve ihsan – islamveihsan.com
5 Harfliler – http://www.5harfliler.com/
1000kitap – https://1000kitap.com/
Az Şekerli – http://azsekerli.com/
Sabit Fikir – http://www.sabitfikir.com/
Suffagah – http://suffagah.com/
Çıplak yazar – http://www.ciplakyazar.com
Okuryazar TV – http://www.okuryazar.tv/
Birparagraf – http://birparagraf.com/
Yedigün yazıları – http://yedigunyazilari.blogspot.com.tr/
Metiskitap – metiskitap.com
Birparagraf – https://birparagraf.com/

      En çok zorlandığım listelerden biri oldu diyebilirim. Sebebi şu. Gezmeyi iş olarak yapan da var. Hobi olarak gezen de var. Hem hobi hem iş yapan dijital nomadlar da var. Özellikle gezme tutkusuyla yanıp tutuşan her an sırtında çanta odasının bir köşesinde elinin altında valizi hazır olan modern seyyahlar günümüzün Evliya Çelebi’leri, Marka Polo’ları İbn Battuta’ları var. Bu nedenle her 3 gruptan eskilerle yenileri karıştırarak okumaktan keyif alacağınız en iyi gezi bloglarını listeledik. Bu arada İlber Ortaylı’nın seyahat nasıl yapılır ile ilgili güzel önerilerde bulunduğu yazıyı notdefteri’nde okuyabilirsiniz.

Konu ile ilgili:  En çok okunan blog yazıları, konuları, sırları

gezi-bloglar

Gezi-Seyahat Blogları – Türkiye’nin en iyi gezi blogları – Gezi Bloggerları
Gezimanya – Gezimanya.com 
Yoldaolmak – yoldaolmak.com – Kemal Kaya
Bir Hayalin Peşinde – Birhayalinpesinde.com – Deniz Pehlivan
Keşfetsene – Kesfetsene.com – Taflan ve Barış
Biz Evde Yokuz – Bizevdeyokuz.com – Duygu Şar – Bilgehan Çelik
Çelebi Alper – Celebialper.com – Alper Metin
Gezip Gördüm – Gezipgordum.com – Sami Altınay
Gezgin Tech – Gezgintech.com – 
Çok Okuyan Çok Gezen – Cokokuyancokgezen.com – Sevil Mert
Yol Günlükleri – Yolgunlukleri.com – Emre Durmuş
Uzak Rota – uzakrota.com – 
Gürkan Genç – gurkangenc.com – Gürkan Genç
Rotasız Seyyah – rotasizseyyah.com – Mehmet Genç
Oithe Blog – Oitheblog.com – İdil Atayın Öykü Doğan
Azgezmiş – Azgezmis.com – Zehra Arslan Ceylan – Hakkı Ceylan
Çok Gezen Adam – cokgezenadam.com – Osman Kurt
Seyahat Dergisi – seyahatdergisi.com 
Atlas Dergisi – atlasdergisi.com 
Gezilesi Yer – gezilesiyer.com – Hüseyin Uslu
Kültür Portalı – https://kulturportali.gov.tr/ 

WordPress aslında 2.000 kelimeye yakın yazılan bu yazıdaki sitelerin %99’una güç veren alt yapı sağlayıcısı. Bu nedenle WordPress özelinde yayın yapan blogları da listelemek istedik. Genellikle bu WordPress sitelerin içeriği;  WordPress kaynakları, WordPress ipuçları, Sıfırdan WordPress eğitimleri, WordPress A’dan Z’ye kurulum ve tasarım rehberleri, WordPress tema ve plugin rehber yazıları, WordPress teknik destek ve wordpress hizmet lerinden oluşuyor. Eklemek istediğiniz site olursa yorum kısmına belirtebilirsiniz. 

wordpress-bloglar

WordPress Blogları – En iyi WordPress Bloglar – WP Bloglar
Webhoca – webhoca.com – Ahmet Akdel
Wpmavi – wpmavi.com – Burak Oran
Buğra Yazar – bugrayazar.com.tr – Buğra Yazar
Wp Gurme – wpgurme.com 
Wp Sitesi – wpsitesi.com
Wp Okulu – wpokulu.co – Fikret Tozak
Wpuzmanım – https://wpuzmanim.com/
Wpservis – www.wpservis.com/
Wprehber – http://www.wprehber.com/

İyi bir blog yazarı olmak için önce üretmekten keyif aldığınız bir konuda düzenli ve azimli bir şekilde yazmanız gerekiyor. İşinizi severek yaptıktan sonra zamanla sizin de başarılı bir blogger olmanız mümkün. Listeye eklemeyi unuttuğum kıymetli blog yazarları varsa darılmasın. 🙂 Feedly ve Evernote’da takip ettiğim tüm blog listelerimi boşalttım. Her yıl bu listeyi en az 1 kere güncelleyi düşünüyorum. Kategorilerine göre blog siteleri listesinde bu blog da olmalı dediğiniz siteleri yorum kısmına yazarsanız güncellerken bu siteleri de göz önüne alırım. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüzün bloglarını internetin ansiklopedileri olarak görüyorum ve her zaman da elimden geldiğince önde gelen blogları takip ederim ama bazen portföyümü genişletmek için arama yaptığımda kaliteli blog önerileri bulamıyordum.
    Sizlerin kategorilendirerek listelemeniz harika olmuş aynı zamanda bloglarda gerçekten harika içeriklar var 🙂
    Çok teşekkür ederiz.Sakın yazmayı bırakmayın 🙂 Çünkü bu karmaşa içerisinde harika içerikler üretiyorsunuz 🙂

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu