Webmaster

Domain-Alan Adı bulma

Jenerik domain-alan adı bulma

Domain-Alan Adı nedir? ne işe yarar? nasıl alınır?

Domain-Alan Adı Nedir? 

Alan adı internette yer alan bir web sitesinin adı, soyadı ve adresidir. İnsanlara veya mekânlara ulaşmak için isim, telefon neyse web siteleri için de domain aynı anlamı ifade eder. İnternet siteleri aslında IP(Internet Protokolü) adresi adı verilen ve bilgisayarların birbirlerini tanımalarını sağlayan numaralardan oluşmaktadır. İnsanların kolay ve akılda kalıcı bir şekilde kullanması için www.siteniz.com, www.siteniz.net www.siteniz.org gibi sözcüklerden oluşmaktadır.

15 Mart 1985 yılında alınan symbolics.com dünyanın ilk kayıt edilen domain-alan adı sayılmakta. Şimdilerde tarihi eser muamelesi gören domain tam 32 yıl önce kayıt edilmiş. Dünya tarihinin en eski domain-alan adı sitelerine bu listeden ulaşabilirsiniz.

1985 yılında kaydedilen ilk alan adından bu yana yüz milyonlarca alan adı kaydedildi. Her gün 250 binden fazla alanı kaydediliyor ve 200 bine yakın alan adı siliniyor. Alan adı pazar yerlerinde 50 milyona yakın alan adı satışa sunulmuş durumda ve her gün binlercesi satılıyor. Kayıtlı alan adlarının %40’ından fazlası kullanılmıyor.

Domain-Alan Adı ne işe yarar?

Domainler-Alan Adları; şahısların, şirketlerin veya kurumların internette var olmasını sağlayan sanal kimliklerdir. Tüm kişisel ve kurumsal siteler alan adı vasıtasıyla ziyaretçilerine ulaşır. Günümüzde dijital pazarlamada markalaşmanın ilk aşaması iyi bir alan adı seçimidir.

Alan adları ve Domainler

TLD: Üst Düzey Etki Alanlarına denir. Web’deki en üst düzey alan adlarıdır. Genelde 2’ye ayrılır.

  • .com, .net, .org gibi uluslararası geçerliliği olan uzantılar.
  • .tr —> Türkiye .nl —> Hollanda .fr —> Fransa gibi ülkelere özel alan adları ingilizce: CCTLD (Country-Code Top-Level Domains)

.co,  .biz, (şirketler) .info, .eu, .la, .fm, .in, .name, .edu, .gov, .k12 gibi .com, net, ve .org’a göre kullanımı az olup TLD grubuna giren domainler bulunmaktadır. Bunların dışında .gov, .edu (devlet ve kamu kuruluşları için) .blog (bloggerlar) .tv (online tv yayını yapanlar ) .museum (müzeler) .io (arge-teknoloji şirketleri) .host (hosting şirketleri) .holiday (tatil şirketleri) .club (kulüpler) .top(listeler) .kim(biyografiler) .ist(yerel siteler) .link (linkler) .pro, .online, .store, .top, .eu, .global, .art, .tech, .press, vb. farklı sektörlerden binlerce farklı domain çeşidi bulunmaktadır.  Bu alanda tüm domain listelerine ulaşmak için listeye bakabilirsiniz. Alanadı-domain ile ilgili Uluslararası İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN)’dır.

Tüm dünyada ve ülkemizde en yaygın alan adları .com, .net ve .org’dur. En popüler alan adlarıyla ilgili  fikir edinmek için statista.com’un hazırladığı 2018 yılı domain raporuna göz atabilirsiniz.

Domain-Alan adı araştırma-bulma

Bir internet sitesi açacağımız zaman ilk aradığımız şey domain-alan adıdır. İnternette milyonlarca alan adı var. Tüm alan adları içinden arama yapmak ilgili olanları listelemek ve aynı sayfada bilgilerine ulaşmak güç olabiliyor. Bu konuda bustaname.com, expireddomains.net, Savespell.com, 123finder.com, domaintools.com, dotomator.com, domainsbot gibi farklı domain bulma araçları var.  alternatifler var. Alan adı bulmaya yarayan yerli alternatiflerden biri de dofo.com. Aşağıda soru-cevap tarzında dofo ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Dofo-domain-searchDomain-Alan adlarını keşfetmenin kolay yolu: Dofo

Dofo [https://dofo.com], Ağustos 2016’da Macit Tuna ve Sacit Tuna tarafından kuruldu. Çekirdek ekibimiz 5 kişi. 2004 yılından bu yana alan adı sektöründe birçok farklı projemiz oldu. Küresel pazara yönelik girişimimiz Dofo ise alan adı pazarına dönük yetenekli bir arama motoru ve bilgi sağlayıcı.

Hangi soruna çözüm sunuyor?

Çok dinamik bir sektör olan alan adı endüstrisindeki temel problemler verinin dağınık ve  karmaşık olmasıydı. Biz de bu probleme çözüm olarak dofo’yu geliştirdik. Modelimiz “derle, işle ve paylaş”. Dofo’da kayıtlı tüm alan adları arasında arama yapabiliyor, bir alan adı ile ilgili tüm bilgileri tek bir yerde görebiliyorsunuz.

dofo-com

Bunun yanı sıra geçtiğimiz sene alan adı davalarına odaklanan girişimimiz DNDisputes.com [https://www.dndisputes.com] ‘u yayına almıştık. DNDisputes, şu an her gün yüzlerce internet profesyoneli tarafından ziyaret edilen ve bir çok farklı kaynakta referans olarak gösterilen bir site oldu.

Dofo, Şu anda Hangi Aşamada?

Dofo’yu 1,5 yıldan bu yana geliştiriyoruz. Nisan 2018’de beta olarak yayına açtık.

Dofo.com’da kayıtlı 330 milyon alan adı ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilir; bir alan adının kayıtlı olup olmadığı, kayıt tarihi, bitiş tarihi, sahibi gibi kimlik bilgileri, alan adının kullanılıp kullanılmadığı, satışta olup olmadığı, daha önce satılmışsa satış bilgisi, alan adı ile ilgili dava açılıp açılmadığı gibi tüm bilgileri tek bir sayfada zaman akışı şeklinde görebilirsiniz. Dofo’ya ait yüzlerce sunucu ile her gün tüm interneti tarıyor ve en güncel bilgileri kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bu zamana kadar milyarlarca veriyi işledik.

dofo-com-domain-arama-bulmaDofo’yu diğer domain araçlarından ayıran nedir?

Dofo olarak diğer çözümlerden temel farkımız hedeflediğimiz kullanıcı segmenti ve tamamen ücretsiz olmamız. Biz tüm internet kullanıcılarının alan adları ilgili bilgilere kolay bir şekilde ulaşmasını istiyoruz ve çalışmalarımız bu yönde. Dofo, ondan fazla farklı kaynağı ziyaret ederek elde edebileceğiniz bilgiyi tek bir yerde sunuyor. Bir diğer farkımız, alan adları ile ilgili bu kadar ayrıntılı arama yapma imkanı veren hiçbir çözüm yok.

 

Dofo’nun Gelir modeli Nedir?

Dofo’nun gelir modellerinden biri kayıt ve satış aracılığı. Ayrıca alan adı kayıt firmaları ve pazar yerlerine akıllı reklam seçenekleri sunuyoruz. Yakında alan adı kayıt firmaları için büyük veri analiz hizmeti sunmaya başlayacağız.

Dofo Yatırım Aldı mı?

Dofo’yu kendi öz kaynaklarımızla kurduk ve başlangıçta kendi çevremizden tohum yatırımı aldık. Şu an yeni yatırım görüşmelerine devam ediyoruz.


Akademik Birikim

Ekibimiz aynı zamanda akademik çalışmalarına da devam ediyor. İki arkadaşımız doktora, diğer ikisi ise yüksek lisans yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde devam eden yüksek lisans tezlerinin konuları da alan adları ile ilgili:

–    Kötü Niyetli Alan Adlarının Veri Madenciliği Yöntemleri Kullanılarak Tespit Edilmesi başlıklı tez ile, özellikle oltalama (phishing) için kullanılan alan adlarını kayıt edildiği gibi tespit edecek bir yöntem ortaya koyduk. Bu tez ile ilgili olarak hazırladığımız çalışmayı yakın zamanda tüm herkesin kullanımına sunacağız ve böylece oltalama saldırılarından kaynaklı güvenlik problemlerinin önüne büyük oranda geçilmiş olacak.

–    Domain2Vec: The ML Framework Specialized on Domain Names başlıklı tez ile de, alan adları ile ilgili dil tespiti, semantik (anlamsal) benzerlik, değerleme tahmini, güven puanı gibi tüm algoritmik işlemleri yapabileceğimiz bir çatı sunuyoruz.

Bu iki tez ile elde ettiğimiz tüm bilgi birikimini Dofo’da kullanmaya başladık. Ayrıca bu alanda çalışmak isteyen araştırmacı ve akademisyenlere başta veri temini olmak üzere elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi belirtmek isteriz.

Dofo’nun Hedefleri?

Dofo henüz beta versiyonunda ve sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Her hafta yeni bir versiyon yayına alıyoruz. Özellikle yurtdışındaki kullanıcılarımızdan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Büyük alan adı firmalarından birçok işbirliği teklifi de aldık ve bazılarıyla çalışmaya başladık.

Dofo ile hedefimiz alan adları ile ilgili bilgiye erişimi herkes için kolay ve ulaşılabilir hale getirmek. Bu yüzden önümüzdeki ay başta Türkçe olmak üzere ondan fazla dil desteği ekleyeceğiz. Altı ay içinde desteklediğimiz dil sayısını elliye çıkarmayı hedefliyoruz.

Tüm bunların yanı sıra kendi geliştirdiğimiz farklı algoritmalar var. Özellikle veri bilimi alanında ekibimizi genişletmek ve ar-ge çalışmalarına daha fazla odaklanmak istiyoruz.

Dofo bir arama motoru mudur?

Dofo dünyadaki bütün alan adlarının verisini işleyen, analiz eden ve kullanıcılarına sunan veri merkezli ücretsiz bir servistir. Bu servisi “alan adlarına odaklanmış arama motoru” olarak tanımlayabiliriz.

* Dofo için “yerli arama motoru” ifadesini kullanmamanızı istirham ederiz. Bu ifade Dofo’nun daha çok Türkiye’ye özgü bir arama motoru gibi algılanmasına sebebiyet verebilir. Biz Dofo’yu küresel bir alan adı keşif platformu olarak tasarlıyoruz.

dofo-alan-adi-domain-bulma

Dofo ile ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi site sahiplerine hello@dofo.com üzerinden iletebilirsiniz. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı