Webhoca
Webhoca.com

Distribütör-Türkiye Garantili ve İthalatçı Garantisi Nedir?

İthalat yada İthalatçı Garantili Nedir?

Distribütör ve İthalatçı Garantisi Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir

ithalatci-garantisi-nedir
ithalatci-garantisi-nedir

Büyük veya küçük herhangi bir şirketin[örn: hepsiburada] yurt dışından uygun fiyatlı olarak getirdiği ürünlere kendi bünyesinde verdiği garantiye “İthalatçı Garantili” ürün denir. İthalatçı firmalar ürünleri toptan, uygun fiyatlara  yurt dışında alıp cihazları ülkemizde kaydettirerek satıyor garantisini de kendi bünyesinde veya anlaştığı teknik servis [Örn: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb] aracılığı ile sağlıyor. Tabi ki ithalatçı şirketin[örn:hepsiburada] büyüklüğü ve güvenilirliği önemli. Her ithalatçı firma KVK, Genpa vb. büyük teknik servislerle anlaşmayabilir. Sıradan örn: Ali, Veli elektronik ile anlaşıp onun üzerinden de teknik destek hizmeti verebilir. Servis hizmetleri, ürün değişim hizmeti, güvenilirlik açısından İthalatçı Garantili ürünleri alırken dikkatli olmalısınız. Eğer İthalatçı firmaya ve teknik servisine güvenmiyorsanız Distribütör[Türkiye] Garantili bir ürün tercih etmeniz doğru olacaktır.

Birçok markanın yetkili servisinde ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verilmemektedir. Distribütörlerin sattıkları cihazların seri numaraları marka tarafında kayıtlı olduğundan üretim hatası vb. bir durumda garanti kapsamında servis sunulmaktadır. İthalatçı garantili ürünlerde sunulan garantinin kısıtlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

Distribütör Garantili Nedir? 

Türkiye Garantisi Nedir?

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir

Türkiye ya da distribütör garantisi, markanın Türkiye’de resmi olarak ticari şirket açıp yetkili servis tarafından garanti ve teknik servis hizmeti vermesine denir. Örneğin Samsung’dan veya Apple’dan telefon aldınız ve arıza meydana geldi. Doğrudan Samsung ve Apple yetkili servislerine telefonunuzu yolluyorsunuz, yapılan işlemler marka bilgisi dahilinde yapılıyor. Dolayısıyla olası değişim işlemlerinde direk marka ile muhatap oluyorsunuz. Türkiye Garantili veya Distribütör garantili cihazlar, olası bir sorunda kullanıcılara en az sorun yaratan, en güvenilir cihazlardır. Bu tür cihazlar Samsung Türkiye Garantili ve Apple Türkiye Garantili diye isimlendirilir.

Konuyla ilgili:  Samsung Galaxy Note7 renk tercihi, hangi rengi satın almalı

Türkiye/Distribütör Garantili cihazı aldığınızda cihazınız aynı sorundan 3 kez servise gider ve problem çözülemezse cihazın yenisini talep ediyorsunuz. Markaların birçoğu da Türkiye/Distribütör Garantili cihazlarda buna benzer durumlarda cihazı sıfır kapalı kutu yeni cihazla değiştiriyor. Değiştirmezse kaymakamlık veya valiliklerde yer alan tüketici mahkemelerine giderek hakkınızı alabiliyorsunuz.

İthalatçı firmaların yurt dışından getirdiği ürünleri Türkiye Garantili cihaza göre ucuza alırken az da olsa risk alıyorsunuz. Yine Türkiye Garantili yetkili servise göre nisbeten kısıtlı bir garanti ve servisten yararlanıyorsunuz. Eğer bu riski göze alıyorsanız bu cihazları tercih edebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyor ve markanın yetkili servis güvencesinde cihaz almak istiyorsanız distribütör garantili cihaz tercih etmeniz de fayda var. Cihazı almadan önce Distribütör Garantisi Sorgulamasını yapmayı unutmayınız.

Paralel İthalat Nedir?

Paralel ithalat ise, yurt dışından farklı yollarla getirilen cihazların, IMEI numarası doğrulatılmış ya da doğrulama işlemi yapılmadan kullanıcılara satılan ürünlerdir. Herhangi bir garanti desteği sunulmamaktadır. Bu tür ürünleri satın almanızı önermiyoruz.

 • Türkiye Garantili Ürünler: Servis kaydı, telefonda destek, orjinal parçalarıyla tamir, birebir ürün değişimi vb hizmetlerin tamamından yararlanabilirsiniz.
 • İthalatçı Garantili Ürünler:İthalatçı firma Türkiye çapında güvenilir bir teknik servisle [[Örn: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb] anlaştıysa servis kaydı ve orjinal parça değişim hizmeti sunulur. 3 kez ürün sorunu giderilmediğinde değişim İthalatçı Firma insiyatifindedir.
 • Paralel İthalat Ürünler: Bu ürünlerde işiniz tamamen şans. Hiçbir garanti hizmeti ve teknik servis desteği yoktur.

Türkiye’de büyük bir çoğunluk Türkiye/Distribütör garantili ürünleri tercih ediyor. Tabi ki son tercih tüketiciler olan biz kullanıcıların. Siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz.

18 Yorumlar
 1. Arif diyor

  Hepsiburada sitesinde Apple Türkiye Garantili diye belirtilmiş ve 250 tl şuan indirimde 14 şubat dan dolayı güvenilir mi?

 2. editor diyor

  Hepsiburada.com bildiğiniz gibi bir pazaryeri. Her satıcı orada ürün satabiliyor. Bu nedenle satın alırken satıcı: kısmında kimin olduğuna dikkat edin. Eğer satıcı hepsiburada ise alabilirsiniz. İyi alışverişler. Aldığınız ürün hayırlı olsun.

 3. tugberk şengül diyor

  Gold Bilgisayarda Samsung Galaxy S9 Plus 64 GB Gri Cep Telefonu – Samsung Türkiye Garantili fiyatını 4269′ a düşürmüşler alınmalımıdır güvenilirmi

  1. editor diyor

   Eğer Samsung Türkiye Garantili diyorsa kutu üzerinde mavi kare şeklinde Samsung Electronics İstanbul Pazarlama Garantili ibaresi varsa alabilirsiniz.

 4. İbrahim diyor

  Tiflis ten iPhone 7 plus 128 GB red siparişi verdim Türkiye garantili diyor güvenilir mi

  1. editor diyor

   İbrahim Bey merhaba; Türkiye’de Vergi ve bilgi teknolojileri kurumuna IMEI kaydı olmadan hukuki olarak Türkiye Garantili satılamıyor diye biliyoruz. Örneğin Türkiye’de şirketi olan Samsung Türkiye şirketi burda http://www.samsung.com/tr/support/warranty/ Apple şirketi burada: https://www.apple.com/legal/warranty/products/turkey-universal-warranty.html Türkiye Garantisi için resmi açıklama yapmışlar. Gürcistan’da bu ürüne nasıl “Türkiye Garantili” deniyor bilmiyorum. Güvenilirliği ve resmiyeti hakkında bilgi olmayan bir konuda yönlendiremeyiz. İyi çalışmalar.

 5. Ahmet Burak TOPCU diyor

  Hepsiburada’ dan Huawei Mate 10 lite sipraiş vermek istiyorum ama çekinmekteyim. Huawei Türkiye Garantili yazıyor ama piyasa fiyatlarından çok ucuza satmaktalar indirim adıyla bu konuda şüphe duymaktayım sizce güvenebilirmiyim? Teşekkürler

  1. Ahmet AKDEL diyor

   Merhaba Ahmet Burak Topçu bey; linke tıklarsanız resime ekledim. https://i.hizliresim.com/1EN515.jpg burdan veya hepsiburadanın sitesinden burdan bakabilirsiniz. Ürünlerin bazılarında KVK veya Bilkom yazdığına dair satın alanların yorumları var. En doğrusu Hepsiburada.com müşteri hizmetlerini arayıp Huawei Türkiye garantili olup olmadığını teyit aldıktan sonra almanız. İyi günler.

 6. Oğuz diyor

  Merhaba telefon alırken Türkiye – veya distributor garantili olduğunun sağlamasını nasıl yapabilirim ?teşekürler

  1. editor diyor

   Oğuz Bey Merhabalar;Türkiye’de şirketi olan Samsung Türkiye şirketi burda http://www.samsung.com/tr/support/warranty/ Apple şirketi burada: https://www.apple.com/legal/warranty/products/turkey-universal-warranty.html Türkiye Garantisi için resmi açıklama yapmışlar. Kutuların üzerinde de ürünlerin Apple Türkiye, Samsung Türkiye İst. Paz. gibi sertifikalar bulunuyor. Satın alacağınız yerden ürünle ilgili bilgileri alıp 444 77 11 Samsung Türkiye Müşteri Hizmetleri telefonundan veya Apple için 00800 448 829 873 veya 0 (216) 282 15 11 numaralı telefondan sorgulama yapabilirsiniz. İyi çalışmalar…

 7. Akif diyor

  Merhaba Hepsi burada’dan p20 pro almak istiyorum ama Huawei Türkiye Garantili diyo daha önce internetten alışveriş yapmadım telefonda bi sorun çıkarsa vatan teknosa vb yerlerdeki gibi garatisi iyi olurmu yada telefonun vatanın stoğuna gelmesini mi beklemeliyim ?

  1. editor diyor

   Merhaba Akif bey; linke tıklarsanız resime ekledim. https://i.hizliresim.com/1EN515.jpg burdan veya hepsiburadanın sitesinden burdan bakabilirsiniz. Ürünlerin bazılarında KVK veya Bilkom yazdığına dair satın alanların yorumları var. En doğrusu Hepsiburada.com müşteri hizmetlerini arayıp Huawei Türkiye garantili olup olmadığını teyit ettikten sonra almanız. Vatanın stoklarını da bekleyebilirsiniz tabi ki. Tercih sizin. İyi günler.

 8. İlyas diyor

  İthalatçı firmaların mallarına dikkat edin nedenmi Bi telefon aldım c5 Samsung İstanbul garantili ymiş neymiş telefon um Samsung yazısında kalıyordu 14 ay garantisi vardı servis telefonu yapmak için 670 TL para istedi.. Bende agzıma geleni saydım yani servis felan yok para alma tuzagı hepsi.. En iyisi yurt içi garantili..

 9. fatma ozdilek diyor

  Trendyol telefonları türkiye disparatirlumu acaba

 10. Fatih diyor

  Merhaba bugün huawei mate 20 lite satın aldım. Jelatini yeni sıfır huawei Türkiye garantili. Sorum şu ben telefonu aldığım gün huawei sitesinden garanti sorgularım ancak garantisi benim aldığım tarihten 2 ay geride yani 2 yıl del 22 ay garantili. Böyle bir sorun olması mümkün mü

  1. ahmetakdel diyor

   Merhaba telefonu nereden satın aldığınız?

 11. Ramazan idem diyor

  İyi günler diliyorum BİM’in getirmiş olduğu Samsung A30 telefon acaba garantisi nasıldır öğrenebilirmiyim birde telefonun üzerinde KVK yazıyor almamı tavsiye edermisiniz

  1. ahmetakdel diyor

   Merhaba iyi günler; KVK garantisi, Samsung Türkiye garantisinden farklıdır. Bu garanti şu demektir; Satın aldığınız yer ya da telefonu Türkiye’ye sokan distribütör tarafından KVK ile anlaşma sağlamış sattıkları Samsung A30 telefonlara garantiyi KVK sağlayacaktır.
   KVK ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Sıradan bir garanti firması değildir. Türkiye’nin cep telefonu teknik servis hizmeti alanında önde gelen firmalarından biridir.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend