Donanım-Ürünler

Bulaşık Makinesi satın alma rehberi

Bulaşık makinesi tavsiyesi 2020

Bulaşık Makinesi Seçimi

Bulaşık Makinesi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bulaşık makineleri evimizde buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve fırınla birlikte en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biridir. Bulaşıklarımı elle yıkarım. Bulaşık makinesine gerek yok diyenler olabilir. Ancak bulaşık makinesinin önemli avantajları vardır. Örneğin: Dört kişilik bir ailenin bulaşığı, elde yıkanırken ortalama 100 litre su tüketir. Bulaşık makinesi ise 10 kat daha az ortalama 14 litre su harcarız. Yine elimizle bulaşık makinesine göre daha düşük ısıda bulaşıkları yıkıyoruz. Bu da hijyen ve temizlik açısından önemlidir. Program sayısı önemli olmakla birlikte bulaşık makinenizin ihtiyaçlarınıza uygun olması daha önemlidir. Hangi bulaşık makinesini tercih etmeliyim?

Bunun için bulaşık makinesi almadan önce ihtiyaç duyduğunuz özellikleri belirlemeniz gerekmektedir. Şu soruları sorarak başlayabilirsiniz.

  • Bulaşıkları makineye durulayarak koyacak mısınız?
  • Kısa yıkama programını kullanacak mısınız? sizin için gerekli mi?
  • Yoğun, kirli bulaşıklarda ekstra yüksek sıcaklık, durulama sizin için önemli mi?
  • Çok sık bulaşık yıkıyor musunuz yoksa biriktirerek mi yıkıyorsunuz?

Eğer siz kısa yıkama yapmayacaksanız kısa yıkama programına ihtiyacınız yoktur. Yine bulaşıkları makineye iyi bir şekilde durulama yaparak koyuyorsanız ön yıkamaya ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle sizin için genel olarak kullanılan temel programlara sahip 2 yada 3 programlı bir makine yeterli olacaktır.

1.Program Seçimi

Bulaşık makinenizde bulunan yıkama seçeneklerine program denir. Örneğin: Hassas yıkama programı; tabak ve bardaklarınızın çizilmeden yıkanmasını sağlar. Hızlı/Kısa yıkama programı, 30-35 dakika vb. kısa yıkama programı seçenekleri sunar. Yoğun yıkama programı, yağlı ve çok kirli bulaşıklarınızda derinlemesine temizlik yapar. Ön yıkama, makineye yerleştirmeden önce kirlilik derecesine göre bulaşıkların temizlenmesidir. Ön yıkamanın amacı, çok kirli bulaşıkların zorlu lekelerden arınarak normal yıkamaya hazırlanmasıdır. Örneğin kurumuş veya çok yağlı bulaşıkları ön yıkamadan geçirerek, normal yıkama esnasında kirlerin daha kolay çıkması sağlayabilirsiniz. Yine program seçerek son durulamada yüksek sıcaklık ve parlatıcı ile makinenizin kupkuru bulaşık yıkamasını sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinenizde hassas program yoksa yanlış yapılan program ayarı yüzünden tabak ve bardaklarınız çizilebilir. Bu nedenle bulaşık makinesi alırken programları önemlidir.

Konu ile ilgili:  Ocak ve ankastre ocak satın alma rehberi

2.Su-Elektrik Tüketimi

Su tüketiminde kaç kişilik bulaşık yıkadığına ve  kaç litre su kullandığına bakabilirsiniz. Su tüketiminde bulaşık makinesini tam dolduramadığınızda sadece alt veya sadece üstü sepeti doldurduğunuzda üst veya alt yarım yük yıkama özelliği var mı yok mu buna bakabilirsiniz. Eğer yarım yük yıkama özelliği varsa makineniz sadece doldurduğunuz üst/alt kısmı çalıştıracak sudan, elektrikten tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca A+ ve üzeri enerji sınıfı olmasına dikkat etmelisiniz.

3.Sepet/Raf ve İç Özellikleri

Sepet yüksekliğinin yükseltilip, alçaltılıyor olması, sepetlerdeki tellerin tam yatıyor olması ekstra yüksek tabak ve tencerelerde avantaj sağlıyor. Yine deterjan atma kapağının yana doğru kayarak açılması önünde tabak/tencere olsada deterjanın tam bulaşık makinesinin içine atılmasını sağlıyor. Kaşık, bıçak, çatal sepetinin yerinin değiştirilebilir olması makinenizde kullanım kolaylığı sağlıyor. Bulaşık makinesi iç kabinin paslanmaz çelik olmasına önem gösterebilirsiniz. Plastik iç kabini olanlarda kısa sürede koku ve aşınma yapıyor.

Giriş Seviyesi Temel Bulaşık Makineleri: 2-3 programlı bulaşık makineleridir. Ortalama 14-16 litre arası su harcarlar. Temel yıkama programları vardır. A+ veya B enerji sınıfına sahiptir. Yarım yük yıkama, yüksekliği ayarlanabilir sepet ve çocuk kilidi gibi genel özellikler bulunur.

Orta seviye bulaşık makineleri: 4-5 programa sahip bulaşık makineleridir. Hassas, yoğun, kısa/ekonomik yıkama gibi ekstra programlar bulunur. A+ veya A++ enerji sınıfına sahiptir. Yarım yük yıkama, yüksekliği ayarlanabilir sepet ve çocuk kilidi gibi genel özellikler bulunur.

Üst seviye bulaşık makineleri: Genelde 5-7 program ve üzeri programlara sahiptir. Hassas, yoğun, hızlı, ekonomik, ön yıkama, karışık yıkama, kuru yıkama, bakımlı yıkama, ekstra durulama vb çeşitli program özelliklerine sahiptirler. Ortalama 14 kişilik bulaşık yıkar. 11 litre su kullanır. Yıkama ve kurutmada A+ veya A++ enerji sııfına sahiptir. Yarım yük yıkama özelliği bulunur. Yüksekliği ayarlanabilir üst sepete sahiptir. Geç başlatma özelli vardır. Ortalama 40-50 desibel ses seviyesi vardır. İç kabini tamamen paslanmaz çeliktir. Elektrik kesintisine karşı voltaj kontrolü, sızıntı sensörü, çocuk kilidi bulunur. Tablet deterjan özelliği tuz ve parlatıcı göstergeleri olması önemlidir. Su taşma emniyet sistemi, yıkama saatlerinin esnek ve değiştirilebilir olması gibi özelliklere sahiptir.

Konu ile ilgili:  Televizyon satın alma rehberi

Bulaşık Makinesi için tavsiyelerimiz

Tercihinize ve ihtiyaçlarına göre bulaşık makinesini satın alabilirsiniz. Her markanın olumlu-olumsuz yönleri var. Önemli olan ihtiyaçlarınıza uygun bütçenizi yormayacak en iyi özelliklere sahip bulaşık makinesini alabilmek. Bu nedenle internette satın almayı düşündüğünüz bulaşık makinesiyle ilgili yorumlarınızı okuyabilirsiniz.

Son olarak kullandığınız bulaşık makinesi ile ilgili tavsiyelerinizi ve kullanıcı olarak yorumlarınızı yazarsanız satın alacak arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu