Blog

Blog yazma tembelliğinden nasıl kurtulabilirim?

Nasıl düzenli blog yazabilirim

Düzenli blog yazabilmek

Artık iki hayatı online[sanal alemi] ve offline[gerçek hayatı] sıkı sıkıya birlikte yaşıyoruz. Bu nedenle günlerimiz kısaldı. Zamanımız daraldı. Yazmak istediğimiz çok fazla konu var lakin vakit yetiştiremiyoruz. Ajandamızda veya evernote, any.do, wunderlistte bekleyen bir sürü yazılacak başlık mı var? Sizde benzer sorunları yaşıyorsanız, çok fazla zaman kaybetmeden, hızlı ve okunmaya değer bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Not almak için hangi programı veya uygulamayı kullanıyorsanız, kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer wordpress veya benzeri blog yönetim sistemi kullanıyorsanız ben size şunu tavsiye ediyorum.

 1. Taslaklarda[draft] yazılmaya/okunmaya değer gördüğüm konuları, sadece başlığı ve yazacağım konuyu hatırlatacak şekilde 1-2 cümle ile not alıp taslak olarak kaydediyorum. Böylece yazmak için bilgisayar başına geçince, fikir bulma sorunu yaşamamış oluyorum.
 2. Taslakta yer alan konuyla ilgili ön araştırmayı yaparken bulduğum kaynakları[site, resim, video, infografik vs.] taslağa linkliyorum. Böylece yazım sürecini hızlandırmış, araştırma sürecini kısaltmış oluyorum. Bu süreç her ne kadar yazıları 7-8 hafta taslaklarda bekletmeme sebep olsa da benim açımdan bir problem oluşturmuyor. Zira başlamak bitirmenin yarısıdır.
 3. Yazacağım konu hakkında bütün detayları araştırmıyorum. Tüm kaynakları toplamayı beklemiyorum. Konuyu yazıp bitirdikten sonra yeni öğrendiklerimi yazımı güncelleyerek tamamlıyorum. Bu fevkalade zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.
 4. Etkili, hızlı ve okunmaya değer bir blog yazısı çıkarmak için mümkün olduğunca bir tek anafikire odaklanıyorum. Eğer illaki yazmam gereken yan fikirler ve alt başlıklar varsa bunları başka bir yazının konusu olarak taslaklara kaydediyorum.
 5. Mümkün olduğunca kısa cümlelerle muhatabıma anlatmak istediğimi net bir şekilde aktarıyorum. Yan ve bağlı cümlelerle okuyucuyu yormamaya gayret ediyorum. Böylece cümle ve paragraflar içinde kendimde kaybolmamış oluyorum. İlk yazmaya başladığım sıralarda böyle değildim. Aradan yıllar geçtikten sonra öğrendim 🙂
 6. Yazmaya karar verdiysem, öncelikle yazmak için uygun ortamı sağlayıp masa başına geçiyorum. Çayımı, kahvemi herşeyimi hazırlayıp sessiz ortamı sağladıktan sonra yazmaya başlıyorum. Böylece yazı esnasında bölünmemiş oluyorum. Yine bunu da ilk blog yazmaya başladığım yıllarda yapmıyordum. Zamanla tecrübe ettim. En çok dert yandığınız konu bu sanırım…
 7. Yazarken telefonumu sessize alıyorum ve internetini kapatıyorum.Sosyal medya ile olan bağlantımı kesiyorum. Ayrıca tarayıcımdaki tüm siteleri, uygulamaları ve servisleri kapatıyorum. Böylece sadece yazıya odaklanıyorum. %100 uyguladığımı söyleyemem ancak elimden geldiğince dikkat ediyorum.
 8. Yazarken kullandığım üslûba ve imla noktalamaya çok fazla odaklanmıyorum. Yazı bittikten sonra kontrollerimi yapıyorum. Böylece zamandan tasarruf etmiş oluyorum.
 9. Cumartesi ve pazar günleri belli vakitlerde yazılası/okunası fikirler bulmak adına yüzlerce yerli/yabancı blog ve sosyal medya profilini gözden geçiriyorum.
 10. Akademik bir makale veya kitap yazmıyorum. Bu nedenle ayrıntılara takılmıyorum. Yazılmaya değer gördüğüm konuyu okuyucuya aktardıktan sonra gerisi çokta önemli değil.
 11. Mutlaka yazmaya başlayın. Wordpress, Blogger, taslaklarınızda, evernote, any.do, wunderlist listelerinizde biriktirmeyin. Her biriken taslak her eklediğiniz liste gün geçtikçe gözünüzde daha da büyüyecek. Birgün ya veri kaybından veya içinizde yazmaya olan inancınızı kaybedip yok olup gidecekler. Bu nedenle siz siz olun, ne olursa olsun bir ucundan yazmaya başlayın.

İnternette blog yazarken dikkat etmeniz gerekenler ve blog yazma ile ilgili birçok faydalı içerik var. Konuyla ilgili Ümit Öncel’in yazdığı yazıyı ve Burak Oran’ın konuyla ilgili hazırladığı blogu takip etmenizi öneririm. Ayrıca dijitalajanslar.com’un hazırladığı blog yazarları için bedava araçlara gözatmanızı tavsiye ederim. Yazarken hayat kurtaracak çok faydalı araçlar var.

Konu ile ilgili:  İnternette blog yazabileceğiniz yerler

Son olarak blog siteleriyle ilgili sizinde eklemek istediğiniz madde olursa yorumda belirtebilirsiniz. Sizin maddelerinizide ekleyerek yazımızı güncelleriz.

 

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. yok olmuyor usta 1-2 hafta düzenli yazıyorum dikkat ediyorum sonra yine gevşeklik başlıyor ben tembelim sorun bende sanırım (: bunları da uygulayalım bakalım …

 2. Tüm bunların içinde en önemli olay karar vermek, kafaya koymak. Ben de 2009 yılından beri blog yazıyorum. Bazı zamanlar oluyor 2-3 hafta yazı girmediğim. Bu zamanların birinde bir baktım yazı girmeyeli 2 ay olmuş ve ara çok uzamasın diye bir yazı yazmışım ve öyle ısmarlama bir yazı da değil. Sonra anladım ki bir amacım ve hedefim olmalı. İş insanın kendisinde bitiyor. O gün karar verdim ve haftada en az 1 yazı kuralını ortaya koydum. Böyle bir hedefim olduğu için ne yazacağım konusunda da sıkıntı çekmiyorum. Konuyla ilgili olarak aBarış Özcan’ın zinciri kırma adlı videosunu izleyebilirsiniz.

 3. Ya aslında sitelerden bir kaç fikir aldığında gerisi çorap söküğü gibi geliyor da bir süre sonra gevsemeye baglamasam iyi olacak.

 4. aslında atalrımız cok dogru söylemiş başlamak bitirmenin yarısıdır öncelikle insan her konuda kendi içinde karar vermeli ve bir başlangıç yapmalı arkası sonra gelir diye düşünüyorum

 5. bence cok acıklayıcı bir yazı olmuş bir işe başlamak zaten bitirmenin yarısıdır atalarımızın da deiği gibi hersey insanın kendi içinde başlıyor

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu