Blog nedir, blog yazarı için ne ifade eder

blog-yazarligi-okunmak-icin-tavsiyeler-1-699x430-699x430

Blog nedir? Blog yazarı kimdir?

İyi bir blog yazarı olmak için 

Blog nedir? Blog; yazarın kimi zaman içini döktüğü, kimseye anlatamadıklarını anlattığı sırdaşıdır. Bazen güzel bir mekanda dertlerini paylaştığı arkadaşıdır.[Kişisel Bloglar] Bazen mükemmel bir doğa manzarasında içi içine sığmayan seyyahın resmidir.[Seyahat Blogları] Kimi zaman insanların kullandıkları eşyalarla ilgili deneyimlerini anlattıkları yerdir. [Ürün inceleme/teknoloji blogları] Bir markanın en güzel elbiselerini giyip saçını başını düzeltip müşterilerinin karşısına çıktığı yerdir. [Kurumsal bloglar] Blogunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için daha önce kaleme aldığımız Blog Yazılarınızın Daha Fazla Okunması Için Dikkat Etmeniz Gerekenler makalemizi okuyabilirsiniz.

Hangi blog kategorisinde yazacağım

Blog yazmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken hangi blog kategorisinde yazacağınıza karar vermektir. Konu seçmekte zorlanıyorsanız her konuda yazmaya en uygun kategori kişisel bloglardır. Kişisel blogların ve kişisel blog yazarlarının da markalaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bloggerlar günümüzde serbest yazmayı tercih ediyor. Halbuki konu seçmek önemlidir. Öğrencilik hayatı dışında doğru dürüst yemek yapmamış, mutfakta yemeklerin kokusunu almayan biri yemek blogu yazabilir, inşaatta şantiyeye girmemiş sahanın tozunu yutmamış biri inşaat blogu yazabilir lakin okuyucuya yaşamadıklarını hissettirmesi zordur.

Sevdiğiniz, ilgi gösterdiğiniz konularda blog yazın

Blogunuzun konusunu seçmeden önce inceleyebildiğiniz tüm blogları inceleyin. Kategorilerine bakın. Yazma isteğinizin ve iştahınızın hiç bitmeyeceği uzmanı olduğunuz alanda yazmanızı tavsiye ediyoruz. Sırf para kazanmak, gelir elde etmek için sevmediğiniz, ilginiz/bilginiz olmayan bir kategoride asla blog yazmayın. Zaten çok kısa bir süre sonra yazma isteğiniz bitecek sıkıntıdan yazmayı bırakacaksınız. Bu nedenle iyi bir blog yazarı olmanın en önemli noktalarından biri de sevdiğiniz, ilgi alanınıza giren yazmaktan sıkılmayacağınız konularda blog yazmak. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için daha önce kaleme aldığımız İyi Bir Blog Yazısı Yazmak Için Öneriler  yazımızı okuyabilirsiniz.

Blog yazarı nelere dikkat etmeli

Kaliteli blog yazıları yazabilmek için tavsiye edebileceğimiz bir başka şey de blog yazmaktan vazgeçmemek. Devamlılık blog yazarlığının olmazsa olmazlarından. 1 ay yazar 1-2 yıl ortalıktan kaybolursanız esameniz okunmaz.

Bir blog yazarının (blogger) en çok yapması gereken şey yaşadıklarını biriktirmesi. Biriktirdiğiniz deneyimler, yaşanmışlıklar, hikayeler blogunuzun temel besin kaynağı olacaktır.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
en-iyi-seo-icerik-nasil-750x430
Read More

En iyi içerik nasıl hazırlanır?

Bu eğitim Google’ın learndigital.withgoogle.com‘da hazırladığı içerik pazarlama videolarından derlenmiştir. Eğitime başlamadan daha önce hazırladığımız içerik hazırlama araçları listemize göz…
birden-fazla-blog-kisisel-genel-blog-konusu-secme
Read More

Multi blog ve birden fazla blog açmak

İlgi alanımıza göre niş bir konu belirleyip o konuda yazmak mı? Kişisel blog açmak mı? Yoksa jenerik ve kısa bir alan adıyla genel blog açıp her konuda mı yazmak mı? Bu Türkiye'nin eski ve alanında uzman bloggerlarına en çok sorular sorulardan biri. Aynı zamanda popüler webmaster forumlarında ve önde gelen sitelerde hâlâ tartışılmakta. Her şeyin başı özgün olmak. Düzenli olarak yeni içerik üretmek. Lâkin önce ne yapacağımızı nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi bilmemiz gerek.
en-iyi-icerik-nasil-yazilir-750x430
Read More

İyi bir blog yazısı yazmak için öneriler

Artık her yaştan insanın kişisel veya farklı konularda blogu var. Peki iyi bir blog yazısı yazmanın püf noktaları neler? Blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi konuda yazarsak yazalım iyi bir blogger olmanın kuralları var.