Webhoca
Webhoca.com

Android mi IOS mu cep telefonu almalıyım?

Android mi IOS mu cep telefonu almalıyım?

Aslında bu soruyu Samsung mu? iPhone mu? LG mi iPhone mu? HTC mi iPhone mu? veya Sony mi? iPhone mu? şeklinde de sorabilirsiniz. Zira bir köşede iPhone diğer köşede android kullanan tüm markalar yer alıyor.

Android mi IOS mu cep telefonu almalıyım? Devir artık mobil devri. Herkesin elinde bir telefon. Telefonu olmayanı dışladığımız bir dönemdeyiz. Hal böyle olunca çeşitte bir hayli fazla. Hepimiz cep telefonu alırken teknoloji sitelerinden, markaların web sitelerinden detaylı olarak araştırıyoruz. Kullanıcı yorumlarını okuyor, arkadaş, eş, dost çevremize danışıyoruz. Eğer bir markaya olan bağlılığımız yoksa ilk karar vermemiz gereken şey hangi işletim sistemini kullanacağımız.

Satın alma ve karar öncesi etkenler: araştırma, yorumlar, özellikler

Piyasada en çok kullanılan 2 işletim sistemi vardır. Bunlardan ilki Apple’ın Unix tabanlı işletim sistemi IOS’tur. İkincisi Google’ın Linux tabanlı işletim sistemi Android’dir. Apple’ın işletim sistemi IOS Unix tabanlıdır. Sistem olarak Linux’a göre kapalı bir yapıya sahiptir. Bu açıdan Android’e göre daha güvenlidir. Google’ın Android’i ise açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini kullanır.

Linux açık kaynak kodlu olduğu için Android IOS’a göre daha özgür, istediğinizi yapabileceğiniz bir işletim sistemidir. Apple Store’a bir uygulama gönderdiğinizde sorunsuz çalışıp çalışmadığı titizlikle incelenir, sıkı bir güvenlik testinden geçtikten sonra onaylanır. Android’e gönderdiğiniz uygulama hemen onaylanır. Testleri yeterince yapılmadığı için uygulamalarda(donma, kendiliğinden kapanma gibi) sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız IOS tercih nedeniniz olabilir.

Bu açıdan bakıldığında dünyada uygulamalar ile en uyumlu çalışan cihazlar iPhone’lar diyebiliriz. Hangi amaçla kullanacaksınız? Kim için Alacaksınız? Burada öncelikle cep telefonunu hangi amaçla ve kim için(İş, eğitim,oyun amaçlı çocuğunuza, eşinize, anne-babanıza veya kendinize) alacaksınız? sorusuna yanıt vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Konuyla ilgili:  İnternetin Yeni Gözdesi Bloglar

Medya(Oyun/Video/Müzik) için Android

Cep telefonunu daha çok medya(oyun, video, müzik) amaçlı kullanacaksanız tercihinizi android işletim sistemli bir telefondan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu özellikler telefonunuzun şarjını diğer uygulamalara göre daha kısa sürede bitireceği için batarya ömrü IOS cihazlara göre daha dayanıklı olan Android bir cep telefonu alabilirsiniz.

Daha kolay bir kullanım için IOS

İlk kez akıllı cihaz kullanacaksanız android telefonlar size biraz karışık gelebilir. Bunun nedeni ana ekran ile widget(uygulama) ekranı farklıdır. Android’de uygulamalarınız ana ekranınıza (facebook, twitter, ofis, word, excel, hesap makinesi, alarm, saat, hava durumu gibi) widget adı verilen kısayollar sayesinde eklenir. Bir nevi bilgisayarda masaüstü kısayol oluşturma gibi düşünebilirsiniz. 2-3 farklı ekranın olması ve Google Play’deki milyonlarca uygulama başta karışık gelebilir.

Dosya paylaşımı için Android

Android cihazınızı bluetooth-wifi ile başka bir android telefona veya USB ile bilgisayara bağlayıp rahatlıkla dosya alışverişi yapabilirsiniz. APK dosyaları dışardan yüklenebildiği için uygulama marketinden bağımsız özgür bir şekilde cihazın pek çok özelliğine hükmedebilirsiniz. IOS’ta dosya paylaşımı android cihazlar kadar kolay gelmeyebilir. Ayrıca uygulama mağazasına iTunes olmayan bir bilgisayar bağladığınızda içindeki fotoğrafları almak dışında hiçbir dosya kopyalayamazsınız.

Güvenlik için IOS

Hem Unix(kapalı) tabanlı bir işletim sistemi olması hem de App Store’a yüklenen uygulamaların çok sıkı güvenlik kontrolünden geçirilmesi nedeniyle IOS’ta güvenlik üst düzeydir. Tabi ki bu %100 güvenilir olduğu anlamına gelmez. Ne derler: “Hırsıza kapı dayanmaz”

Şarj aleti uyumluluğu için Android

Android akıllı telefonların genelde şarj girişleri aynı olabiliyor. Bu uyumluluk sayesinde herhangi bir şarj aleti telefonunuza uyabiliyor. Şarj aletini unutanlar için tercih nedeni olabilir.

Satılma/Pazar Oranlarına göre Android

Cep telefonu satışıyla ilgili dünya çapında pazar araştırması yapan IDC’nin raporuna göre Android ve IOS’un satış raporları tabloda yer almaktadır.

Konuyla ilgili:  Merhaba teknoloji ve wordpress dünyası
chart-ww-smartphone-os-market-share
Cep Telefonu Satışları

Fiyat Performansına göre IOS

Buna göre çevrenizde Android kullanıcısı daha fazla demektir. Kaldı ki Türkiye’de Android cep telefonlarının ezici bir üstünlüğü var. Aile, eş, dost, arkadaş çevrenizde daha çok gördüğünüz için aşina olmanız uzun sürmez. iPhone biraz daha iş amaçlı karizmayı, imajı düşünen marka değeri yüksek cihaz arayanların tercihi olabiliyor. Ayrıca Apple senede bir kez cep telefonu çıkarır. Marka, patent hakları sıkı sıkıya korunur. Bu nedenle aldığınız iPhone’nun fiyatı kolay kolay düşmez. 1 yıl önce aldığınız bir iPhone’u ikinci el olarak fiyatını çok düşürmeden satabilirsiniz. Ancak aynı şey Android cep telefonları için geçerli değildir. Bir kez aldıktan sonra satarken fiyatı iPhone’a göre çok fazla düşebiliyor. – Telefonculara veya ölücülere düşerseniz yarı yarıya gözden çıkarın.

idc-cep-telefonu-satis-raporu
IDC Cep Telefonu Satış Raporu

Eğer basit, anlaşılır, hata olasılığı az, uyumlu (stabil) çalışan bir cep telefonu istiyorsanız IOS alabilirsiniz. Teknolojiye meraklı, araştırmacı, özgürlüğe düşkün uygulama çeşitliliğine önem veren biriyseniz Android cep telefonlarını tercih edebilirsiniz. Son olarak IOS’un App Store uygulamaları Android’e oranla genelde ücretli oluyor ama daha düzgün çalışıyor bu özellikte aklınızda olsun. Umarım akıllı/dokunmatik telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili hazırladığımız rehber faydalı olur. Sorunuz olursa yorum kısmından yazabilirsiniz. Aldığınız/alacağınız cihaz hayırlı olsun…

4 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  Fiyat konusunu bilemem ama iosu tek geçerim. Android işletim sistemine göre birçok yönden daha iyi.

 2. emek cilingir diyor

  Android den memnun değilim ..ios daha iyi bence de

 3. Toptan Çorap diyor

  Birçok uygulama android uyumlu diye biliyorum ama gün geçtikçe hem android, hemde ios uyumlu uygulamalar var. İos her ne kadar daha çekici olsada, android standlardaki yerini koruyacaktır.

 4. hangi telefonu almalıyım diyor

  Hangi telefonu alıyım , henüz karar veremediyseniz lütfen inceleyiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend